08. 03. 2021, 09:59
Ven chodíme zachumlaní v teplých bundách, tráva se teprve začíná zelenat, mnohde ještě leží sníh, ale na slunných místech už se bělají či růžovějí sedmikrásky. Jejich nenápadné drobné kvítky hřejí u srdce zejména takto časně zjara, kdy ještě skoro nic nekvete. Později, v porovnání s barevnějšími květy přicházejícího léta již sedmikráskám tolik pohledů nevěnujeme. Možná i proto je sedmikráska také chudobkou - na jaře bylina sedmera krás, v létě skromná, nenápadná kytička. Tato nízká rostlina, zřídka přesahující 10 cm, kvete obvykle od začátku března do konce podzimu a najdeme ji téměř všude - v lese podél cest, na lukách, zahradách a mezích. I ve městech zvládne žít na kdejakém prosluněném kousku zatravněné půdy. Naše babičky říkávaly, že sedmikrásky nosí lidem život, naději a štěstí, a podíváme-li se na jejich léčivé vlastnosti, dáme moudru za pravdu. Výhodou při sběru sedmikrásek je jejich všeobecná známost - těžko je lze s něčím zaměnit.
Kvítky plné zdraví prospěsných látek
Sedmikrásky obsahují třísloviny, hořčiny, saponiny a minerální látky, jejichž kombinace má blahodárný vliv na lidský organismus. Působí antioxidačně a podporují přirozenou obranyschopnost těla. Umí nám pomoci od nachlazení, kašle a zahlenění, působí hojivě a protizánětlivě, pomáhají při zánětech ledvin a močových cest. Čaj připravený ze sedmikrásek detoxikuje játra, šťáva z listů pomáhá předcházet svědění po bodnutí hmyzem a zmírňuje otoky. Sedmikráskové koupele a obklady se doporučují jako uklidňující kúra při dlouhotrvajících kožních potížích, při akné a dokonce i při lupénce. Jsou také vhodné na léčení špatně se hojících ran a vředů. Čerstvě natrhané, rozmačkané listy dokáží zastavit krvácení u drobných ranek. Obecně prospívají stavu pokožky, vlasů a nehtů. Při obkladech obvykle dávkujeme 1 polévkovou lžíci směsi květů a listů na půl litru nálevu. Čerstvě utržené kvítky také dříve platily jako první pomoc při bolestech hlavy.
Pěstící pleťový olej domácí výroby
Zkuste si vyrobit vlastní sedmikráskový olej, bude to skvělá vzpruha a výživa pro vaši pleť Nasbírat sedmikrásky by s příchodem jara nemělo být složité, a na přípravě také není nic těžkého. Do skleněné uzavíratelné skleničky nalijeme kvalitní za studena lisovaný olej (slunečnicový či mandlový), přidáme povadlé (ne čerstvé) květy sedmikrásek a necháme stát za oknem na přímém sluníčku. Po dvou až třech týdnech přecedíme přes plátýnko do tmavé skleničky. Občas olej protřepeme a skleničku pootočíme. Je důležité, aby všechny květy byly ponořené - tak se olej nezkazí. Tento pěstící poklad si můžete vyrobit i z květů nasušených, postup je stejný, jen louhovat doporučujeme cca čtyři týdny a protřepávat silněji.
Jak vyrobit sedmikráskovou mast
Do 90 ml za studena lisovaného olivového oleje přidáme 20 povadlých (ne čerstvých) květů sedmikrásek, za občasného promíchání macerujeme ve vodní lázni po dobu 5 až 7 hodin, při teplotě do 40 stupňů. Po přecedění rozpustíme 10 g včelího vosku a smícháme s vychladnutým olivovým olejem. Pořádně promícháme a naplníme do čisté lahvičky. Ihned po ztuhnutí můžeme začít používat.
Sedmikráskový sirup proti kašli
Dvě sklenice květů sedmikrásky a jeden a půl sklenice třtinového cukru smícháme a pořádně proklepeme. Za občasného proklepání necháme na temném a chladném místě odležet 7 až 10 dní. Po uležení slijeme přes sítko do čisté vyvařené lahve a skladujeme v lednici. Takto připravený sirup vydrží 3 až 4 měsíce. Při kašli podáváme 3x denně jednu lžíci, kterou zapijeme šálkem vlahého sedmikráskového čaje.
Sedmikráskový čaj
Lžičku sušených květů přelijeme 2,5 dc horké vody, necháme 10-15 minut luhovat, scedíme a popíjíme. Čaj má velmi světlou barvu, příjemnou, jemně nasládlou vůni a slabě nahořklou chuť.
Některé herbáře uvádějí, že samostatné užití sedmikrásky v čaji nebývá obvyklé, protože existuje mnoho snadno dostupných bylinek se silnějšími účinky. Právě to může být důvod, proč se na sedmikrásku běžně nenahlíží jako na léčivou bylinu a proč její malé květy slouží spíše jako ozdoba čajových směsí. Sedmikrásky chudobky ale mohou být i pěkným příkladem toho, že věci zdánlivě obyčejné skrývají léčivou sílu. Až příště půjdete ven na procházku, nezapomeňte si hrst sedmikrásek natrhat, a vezměte je rovnou i s mladými lístky. Můžete si na nich pochutnat jen tak, nebo si jimi doma posypat chléb s tvarohem. Zkuste je také použít na ozdobu, například do domácích limonád - když kvítky předtím zmrazíme v kostkách ledu, udělají tam velkou parádu. Krásně se hodí i na ozdobu dezertů, do polévek či salatů
Komentáře
Diskuze je prázdná.