15. 05. 2024, 15:58
Jste vystaveni dlouhodobému stresu a cítíte, že to na vás začíná být znát? Nejste sami. Únavu a psychické vyčerpání řeší čím dál více lidí. Často se přidává nespavost, nesoustředěnost, úzkosti, zhoršená paměť, nedostatek energie a snížení celkového výkonu. Podobných potíží stále přibývá - kromě chronického stresu je většinou na vině nezdravá strava, vysoký příjem toxinů a zanesení organismu, nevyspání a nedostatek odpočinku. Mluví se také o nadužívání digitálních médií. Trávíme moc času na telefonech a u obrazovek, zato v přírodě moc nejsme. Organismus vyčerpaný náročným životním stylem pak začíná strádat a zdravotní potíže jsou tu. Než se nám ale podaří nastavit nová "pravidla hry", může to chvíli trvat. Někdy změna není možná hned, jindy jen potřebujeme "překlenout" náročné období. V takových situacích jsou velkou pomocí přírodní poklady známé jako adaptogeny.
Adaptogeny zvyšují odolnost vůči stresu
Kombinace látek, které obsahují, zlepšuje fyzickou i duševní kondici. Pomáhají nám obstát tváří v tvář nové, náročné situaci. Proto se jim říká adaptogeny - podporují schopnost adaptovat se na změněné životní podmínky. Může se jednat například o náročné období v práci, zahlcenost povinnostmi, blížící se zkoušky, do toho zdravotní potíže naše nebo našich dětí, disharmonie ve vztahu, finanční problémy a podobně. Adaptogeny jsou přírodní tonika, která tělu pomáhají udržovat optimální homeostázu, tj. stabilní vnitřní prostředí. Dokáží tak například pozitivně ovlivnit hormonální rovnováhu a imunitní systém. Tradiční čínská medicína používá adaptogeny už několik tisíc let a říká o nich, že posilují naši životní sílu čchi. Přezdívá jim rostliny (nebo také houby a kořeny) nesmrtelnosti a šťastného osudu. Moderní farmacie se zase věnuje výzkumům, které mají přesněji určit způsob, jakým tyto rostliny a houby podporují zároveň fyzickou kondici i duševní harmonii. Nepoužívá přitom termín adaptogeny, ale biostimulátory.
Na světe jich existuje jen pár
Mezi celosvětově nejoblíbenější patří třeba ženšen pravý (panax ginseng), kurkuma, aloe, schizandra (klanopraška čínská), rhodiola (rozchodnice růžová), tulsi (bazalka posvátná), kustovnice (goji berry), maca (řeřicha peruánská), houby cordyceps (housenice čínská) a reishi (lesklokorka lesklá), eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen) a také vitánie snová, tzv. ashwagandha. Možná ji znáte jako indický ženšen nebo zimní třešeň. Právě ashwagandha v současnosti budí pozornost, protože dosahuje skvělých výsledků v oblasti psychické odolnosti. Dokonce i v porovnání s ostatními adaptogeny je vyzdvihována a zkoumána pro svou schopnost zrelaxovat a posílit organismus vyčerpaný douhodobým stresem. Co obsahuje a kdy po ní sáhnout?
Ashwagandha harmonizuje množství kortizolu
Pomáhá nám tím úspěšně se adaptovat na stresovou zátěž. Kortizolu se přezdívá stresový hormon a pro naše zdraví je zcela nezbytný. Jak funguje? Jedním z jeho úkolů je mobilizace organismu v situaci, kterou vyhodnotíme jako ohrožující. Uvádí se příklad, kdy člověka začne lovit dravé zvíře a v těle nastává jakési "přepnutí" na krizový režim. V tu chvíli se kortizol podílí na rychlém prokrvení svalů, zrychlení reakcí a zbystření mysli. Zároveň "upozadí" funkce, které nejsou životně důležité. Problém je v tom, že většina z nás není vystavena stresu akutnímu, ale chronickému.Ten vede u většiny z nás k dlouhodobě zvýšené hladině kortizolu a tudíž i k poruchám různých tělesných funkcí, které tělo "potlačuje" jako méně důležité. Může se jednat například o trávení, imunitu nebo reprodukční systém. Dlouhodobá stimulace vyplavování kortizolu je zkrátka pro tělo přítěží. Vitánie snodárná je pak přínosná zejména v tom, že prokazatelně snižuje a reguluje jeho množství.
Zlepšuje paměť, posiluje imunitu, zvyšuje libido
Vyrovnáním stresového hormonu ulevuje při těchto potížích: nesoustředěnost a problémy s pamětí, únava, vyčerpání, nedostatek energie, bolesti hlavy, nervozita, úzkosti, deprese, zažívací potíže (zácpa, průjem, nadýmání), poruchy spánku, častá žízeň, osteoporóza (řídnutí kostí), špatné hojení ran, akné, dlouhá rekonvalescence, oslabená imunita a snížená odolnost vůči infekcím, ztráta chuti na sex, u žen nepravidelná menstruace a ovulace, u mužů problémy s erekcí. Už celá tisíciletí je považována za spolehlivé přírodní afrodiziakum, doporučuje se při sníženém libidu a neplodnosti u mužů i žen.
Prospívá kardiovaskulárnímu systému a je vhodná pro sportovce
Ashwagandha se doporučuje při potížích s vysokým krevním tlakem. (U lidí s velmi nízkým tlakem může naopak vyvolat mírnou ospalost.) Dodává tělu železo a reguluje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Ochraňuje kosti a svalovou hmotu, brzdí rozvoj artritidy. Svým protistresovým působením navíc zmírňuje nervozitu a pomáhá zachovat si chladnou hlavu, například před závody nebo soutěžemi.
Pomáhá zhubnout a dostat se do formy
Jedním z častých příznaků negativního dopadu stresu na naše zdraví je i přibírání na váze a obezita. Je to dáno několika faktory: kortizol stimuluje inzulin, který reguluje hladinu cukru v krvi. Když jsme ve stresu, míváme větší hlad a chutě na sladké. Naše tělo se tak přirozeně snaží zajistit si dostatek energie na záchranu. I když jsme sytí, pod vlivem stresu se můžeme cítit hladoví. Kalorie se pak ukládají a kila přibývají. Jedním ze způsobů, jak podpořit přirozené hubnutí, je proto užívání ashwagandhy a dalších adaptogenů. (Zároveň je samozřejmě nutné dopřát si dostatek pohybu a vyváženou, zdravou stravu.)
Nejvíce účinných látek obsahuje kořen
Hlavní účinnou látkou v rostlině jsou withanolidy, přírodní steroidy, podle nichž vznikl latinský název withánie (vitánie) snová. Právě tyto steroidy mají prokazatelně adaptogenní účinky. Pomáhají mírnit chronický únavový syndrom a posilují zdraví srdce a cév. V současnosti jsou zkoumány jejich potenciální protirakovinové účinky a také pozitivní vliv na zpomalení vývoje u neurodegenerativních onemocnění. Dalšími bioaktivními látkami v ashwagandě jsou aminokyseliny, flavonoidy, antioxidanty, fytosteroly, minerály (především železo a vápník), vitamíny (nejvíce C a A), alkaloidy, steroidní laktony a saponiny. Nejvyšší koncetraci těchto látek obsahuje kořen, který se rozdrtí, nasuší a rozemele na jemný prášek. Ten se pak užívá formou kapslí nebo se přidává do nápojů a studených jídel. Čerstvý kořen se dá také povařit a odvar vypít - je ale velmi hořký.
Kde ji můžeme vidět v přírodě a jak vypadá?
Jedná se o stálezelený, sympatický keřík původem z Indie. Bývá 50 - 200 cm vysoký a bohatě větvený. Listy má oválné, podlouhlé a jasně zelené. Květy jsou drobné, většinou žluto-zelené. Plody jsou kulovité, asi 6 mm velké bobule svítivě červené barvy - na první pohled připomínají mochyni. Větvě má ashwagandha ochlupené, porostlé šedými, hvěždicovitými chlupy, které rostlině propůjčují našedlý vzhled. Díky svým schopnostem a možnostem využití brzy z Indie "vycestovala" a dnes ji najdeme ve všech subtropických i tropických oblastech Asie, Afriky a Evropy. Má ráda kamenité, suché (i vyprahlé půdy), zvládá růst i v polopoušti. Vyhovují jí teplá místa s dostatkem slunce a světla, například na okrajích křovin, podél cest, plotů a stavení. U nás ji můžete pěstovat jako pokojovku. V květináči dorůstá menší velikosti a při pohledu na ní by vás ani nenapadlo, že její divoce rostoucí obdoba patří k celosvětově nejpoužívanějším léčivkám.
Komentáře
Diskuze je prázdná.