Lednové tipy pro zdraví
Máme tu nový rok a s ním i známý pocit přelomu či změny. Můžeme sice namítnout, že 1. leden je jen datum stanovené kalendářem, přesto ale v koutku duše vnímáme symboliku nového začátku. Bujaré oslavy konce roku jsou za námi a vše je tišší a klidnější. Jako bychom obrátili list a zhluboka se nadechli. Kromě návratu do práce a atmosféry běžných všedních dnů je začátek ledna ve znamení bilancování a novoročních předsevzetí. Statisticky nejčastějším z nich je zhubnout nebo dostat se do lepší fyzické kondice. Na druhém místě je cítit se šťastněji, najít si partnera nebo zlepšit s někým vztah, tedy jinými slovy touha zlepšit své duševní zdraví. S obojím vám pomohou naše lednové tipy!
Vyhněte se celkovému oslabení
Kdo se v prosinci řídil našimi radami, ten má, jak se říká, z půlky hotovo. Šlo hlavně o to dobře se oblékat, nevystavovat odkryté tělo chladu a větru, neplýtvat silami a nepřetěžovat střeva. Pokud se nyní cítíte vyčerpaní a válčíte s únavou, nejspíš jste koncem roku jeli stále na plný plyn. Pod vlivem gradující atmosféry adventu, vánočních sladkostí nebo občasné sklenky navíc jste si ani nemuseli všimnout, že už saháte do rezerv a fungujete tzv. na dluh.
Leden přichází srovnat účty
V lednu se většina vašich dotazů v poradně i v kamenné prodejně týká únavy a celkového oslabení. Vyčerpaný organismus se navíc nedokáže ubránit vniknutí patogenů a dostavují se nemoci. Obvykle jde o záněty dýchacích cest. Časté jsou i záněty močového měchýře, který je v lednu náchylnější k rozvoji potíží.
Na co si dát pozor?
I nadále platí, že ven je potřeba chodit pořádně zachumlaní. Nezakrytými částmi těla proniká dovnitř chlad. Jakmile si do těla natáhnete zimu, budete oslabení a neubráníte se proniknutí viru nebo bakterie – rozjezd infekce pak už bývá jen otázkou času. Noste teplé kabáty, čepice a šály a hýčkejte si své vnitřní teplo.
Posílí vás prohřívací pokrmy
Jídlo je náš lék a nejlepší prevence. K obědu jezte masové a zeleninové vývary, dopřejte si kapří polévku, kterou vařte i s kostmi. Výborná je také kohoutí polévka s červeným vínem. Prohřeje a povzbudí vás i japonská polévka miso. Jmenuje se podle pasty miso, která je v kuchyni skutečným pokladem. Dodává jídlům tzv. umami - pátou chuť, kterou překládáme jako masitá. Ráno si dopřejte teplé kaše, například ovesnou, jáhlovou nebo pohankovou. Přidejte si do nich vlašské ořechy, prohřívací koření, med, povařená jablka a hrušky, datle, fíky, kompotované švestky nebo meruňky.
Unavenému tělu prospějí teplé, zásadité koupele
Sáhněte po koupelové soli Meine Base, bude vám teď dělat moc dobře. Výborné jsou také bylinné koupele, například Relaxační, Ovesná nebo Na dobrou noc.
Podpořte celkovou regeneraci
Pokud jste v prosinci vyčerpali zásoby energie, posilněte játra (svůj největší rezervoár) a celkovou odolnost přípravkem RegenerUm. Napomáhá pročištění a urychluje zotavení vyčerpaného organismu. Snažte se také dostatečně spát a odpočívat. Buďte v teple, v klidu a nepřepínejte síly. Nejsme sice medvědi, kteří se museli uložit k zimnímu spánku, ale i tak je pro nás důležité střídat aktivitu s odpočinkem.
Pečujte o zdraví močových cest
Nacházíme se v období, kterému vládne element Vody. Právě jeho orgány jsou nyní náchylné k oslabení. V lednu se zaměřte na zdraví močového měchýře. Jak o něj správně pečovat? Dávejte pozor na prochladnutí od nohou, chodidla by měla zůstávat v teple a stejně tak i podbřišek a bedra. Pijte dostatek kvalitní, čisté vody. Vyřaďte slazené a sycené nápoje. Pijte bylinné čaje na pročištění močových cest. Noste prodyšné spodní prádlo a dbejte na správnou osobní hygienu. Při prvních příznacích zánětu (neustálé nutkání na močení, řezavá bolest ke konci močení, tlak v podbřišku), zvyšte příjem pitné vody a nasaďte Medvědicovou směs, lichořeřišnici a brusinku.