24. 08. 2021, 11:45
Pijete vřesový čaj? Nálev ze sušené nati nebo samotných vřesových kvítků umí udělat dobře na těle i na duši. Zvlášť v zimních měsících zkraje roku, kdy nám hrozí prochladnutí a zároveň je potřeba věnovat zvýšenou pozornost močovému měchýři a ledvinám, které jsou v lednu a únoru obzvláště zranitelné. Vřes totiž pomáhá čistit a posilovat jak močový měchýř, tak ledviny. Mezi bylinami na podporu močových cest patří k nejstarším a nejdéle užívaným rostlinám u nás. Bývá součástí urologických čajových směsí a také směsí na podporu relaxace a celkového uvolnění. Vřesu si velmi vážili Keltové: podle keltské mytologie uvolňuje mysl, dodává sílu vydatnému spánku, smiřuje nás s minulostí a posiluje vědomí sebe sama.
Účinné látky a použití
Tato bylina babího léta obsahuje především flavonoidy, třísloviny, kyselinu křemičitou, minerální látky, silice, sliz, hořčiny a saponiny. Působí proto močopudně a dezinfekčně, pomáhá při léčbě zánětů močových cest a podporuje normální funkci močového měchýře. Osvědčuje se jako podpůrná bylina při různých typech ledvinových potíží a při otocích způsobených nedostatečnou činností ledvin. Podle starých herbářů se také doporučoval při dně, protože pomáhá z těla odvádět kyselinu močovou.
Rozkvétá v průběhu srpna a kvete mnohdy až do konce října
Když se léto chýlí ke konci a bylinková sezóna vrcholí, bývá vřes svědkem posledních horkých dní i prvních ranních mrazíků. Je proto symbolem proměny a pomíjivosti, kterou nás příroda učí přijímat. Tento půvabný, nízký keřík najdeme nejčastěji nahoře na skalách, na písčitých a kyselých půdách nebo na rašeliništích. Má-li dostatek slunce a menší množství vláhy, bude vám na zahradě nebo balkoně kvést i koncem roku. Právě díky této vlastnosti je vřes velmi populární - dokáže naše domovy zútulnit i v čase, kdy pestrých barev venku rychle ubývá. Nemáte-li možnost vřes pěstovat, natrhejte si ho nasucho do vázy. Působí něžně a romanticky, hodí se do každého interiéru a mezi podzimními dekoracemi je osvědčenou klasikou. Pokud se ho nebudete dotýkat, neopadá vám a vydrží pěkný i několik měsíců.
Jak a kdy sbírat
Nejlepším časem pro sběr je období od srpna do září. Do vázy si nasbírejte pár kousků i se spodní zdřevnatělou částí, aby kytice byla pěkně vysoká. Na čaj sbíráme vrchních několik centimetrů s květem. Pokud sběr plánujete, vezměte si nůžky, je to pohodlnější a ohleduplnější k rostlině. Příjemně voňavý je čaj ze samotných kvítků, které po příchodu domů jednoduše sdrhneme a buď rovnou použijeme, nebo dáme sušit. Je ale běžnou praxí používat i celou vrchní část kvetoucí nati se stonkem a lístky. V tom případě nať nasekáme nadrobno. Je zde malý rozdíl v účinku, čaj ze samotných květů mívá vyšší obsah flavonoidů, čaj z celé nati má naopak vyšší obsah tříslovin. Na našem e-shopu najdete oba druhy sypané byliny na přípravu čaje: vřes květ i vřes nať.
Příprava nálevu
1 čajovou lžičku sušeného vřesu zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě. Scedíme a pijeme po doušcích 3x denně. Nálev má světlou barvu, jemně bylinnou vůni a slabě nahořklou, ale příjemnou chuť. (Čerstvé bylinky vezmeme na čaj vždy zhruba tolik, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky.)
Čajová směs na posílení močových cest
Smícháme stejné množství sušeného vřesu, přesličky a zlatobýlu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě. Scedíme a pijeme po douškách 2x denně.
Podzimní čajová směs na podporu imunity
Smícháme stejné množství nasušeného šípku, plodu rakytníku, vřesové nati a diviznového květu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody. (Můžeme přidat nadrobno nakrájené křížaly.) Necháme 10 min vyluhovat v přikryté nádobě, scedíme a pijeme 3x denně.
Další použití
Ve Skotsku, Anglii a Irsku se od dob středověku vařilo vřesové pivo. Nejprve čistě z vřesu, později s příměsí chmelu. Dnes už se většinou vaří pivo chmelové s příměsí vřesu, který mu dodává zajímavě bylinkovo-dřevitou chuť a vůni. Ze Skotska pochází i tradice vřesových věnečků. Ty by měly mít na ruce všechny nezadané dívky na podzimních svatbách. Když se jimi inspirujeme, můžeme věnečky z vřesu uzavírat sezónu lučních víl a princezen, kterou na jaře zahajujeme pampeliškami Rozlehlá vřesoviště jsou také velikým lákadlem pro všechny opylovače. Díky včelkám pilným i koncem léta si tak můžeme pochutnávat na vynikajícím vřesovém medu, který patří mezi medy jednodruhové a tzv. pozdní. Možností využití této úžasné rostliny je opravdu mnoho.
Našli jste v článku inspiraci? Znáte chuť a vůni vřesového čaje? Dejte nám vědět do komentářů.
Komentáře
Diskuze je prázdná.