17. 10. 2021, 10:22
Názvy rostlin často prozrazují, proč si jich naši předkové vážili a s čím jim denně pomáhaly. V dnešní době nám tak vlastně jména bylinek mohou pomoci uchovat si znalosti o jejich účincích. Kostival, slovensky kostihoj, lidově kostibal či hojitel kostí, je toho dobrým příkladem Pokud jde o léčbu pohybového aparátu - a to nejen kostí, ale i kloubů, šlach a svalů - patří k nejsilnějším přírodním pomocníkům. Poradíme vám, jak si z něj vyrobit domácí mast, tinkturu nebo obklad. Na kostival je potřeba vyrazit před příchodem zimy, kdy rostlina stahuje svou sílu do kořene a ten pak obsahuje nejvíce účinných látek. Sbíráme kořeny dvouletých rostlin, které jsou již dostatečně velké.
Jak poznat a kde hledat kostival
"Černý kořen" si lidé často pěstují doma na zahradách jako trvalku. Potřebuje dostatek vláhy a půdu bohatou na živiny. Snadno se rozrůstá a v dospělosti je krásnou, statnou, až 2 m vysokou rostlinou. Je košatý, má pěkné fialové kvítky a svěže zelené, bohaté trsy listů. V divoké přírodě je nejlepší vyhlédnout si ho v době, kdy kvete, tedy zhruba od května do července. Tehdy ho podle fialových až narůžovělých kvítků snadno poznáme. Na podzim v době sběru kořene najdeme nad zemí jen drsné, chlupaté listy s podlouhlým stonkem. Když je vezmeme a obrátíme, uvidíme výraznou žilnatinu. Kostival hledejte na vlhčích místech: poblíž řek, potoků a rybníků, v příkopech a na vlhkých loukách. Na sběr kořenů se raději vybavte rýčem nebo krumpáčem... vyzdvihnout větší kostival ze země může být docela fuška
Účinky a použití
Kostival používáme zevně při zánětu kostí a kloubů. Tiší bolest, zbavuje otoků, zlepšuje prokrvení pokožky a tkání, doporučuje se při výronech, revmatismu a artritidě. Napomáhá srůstu kostí, urychluje hojení zlomenin. Obsahuje především hojivé silice, třísloviny, slizové látky, alkaloidy, alantoin, triterpeny, aminokyseliny, cholin, škrob a pryskyřici. Jedná se o unikátní kombinaci látek, které mají schopnost regenerovat poškozenou tkáň. Pomůže vám i s hojením modřin a pohmožděnin, při potížích s křečovými žilami, při akné, opařeninách, popáleninách a suchých ekzémech. Můžeme si s ním potírat hrudník při průduškových a plicních onemocněních. Ve formě odvaru určeného k vyplachování úst pomáhá také při bolestech a zánětech zubů. Když lidé neměli k dispozici kořen, používali i listy, ze kterých se dají připravit kašovité obklady a sedací koupele.
Výroba masti
4 větší nebo 6 menších čerstvých kořenů omyjeme, nařežeme nadrobno nebo nastrouháme a krátce opražíme v 250 g čistého vepřového sádla. Necháme přes noc stát, druhý den ohřejeme a přecedíme. Vzniklou hmotou naplníme čisté nádoby a dáme ztuhnout do ledničky. Vetřeme do bolavého místa, zabalíme a necháme působit. Uchováváme v chladu.
Příprava kašovitého obkladu
Kořeny nařežeme nadrobno a nasušíme. Rozemeleme nebo rozmixujeme na moučku, zalijeme hrnkem horké vody, přidáme několik kapek rostlinného oleje a umícháme na kaši. Ještě teplé dáme na postižené místo, zabalíme do kapesníku nebo plátěného hadříku a necháme působit.
Výroba tinktury
Čerstvé kořeny očistíme a nařežeme nebo nastrouháme nadrobno. Volně jimi naplníme lahev, zalijeme 40 - 60 % alkoholem (kořeny musí být zcela ponořené) a necháme 14 dní stát v teple. Na ½ l alkoholu potřebujeme alespoň 2-3 lžíce kořene. Přecedíme, přelijeme do čisté nádoby a vtíráme do bolavého místa. Uchováváme v chladu.
Příprava koupele
500 g čerstvých nebo nasušených listů zalijeme 5 l studené vody a necháme přes noc stát. Druhý den přivedeme k varu, slijeme a přidáme do koupele.
Příprava odvaru
2 čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene zalijeme ½ litrem studené vody a necháme přes noc stát. Ráno zahřejeme a scedíme. Používáme k výplachu úst při zánětech a bolestech zubů a dásní.
Komentáře1