11. 11. 2021, 11:12
Máte rádi mák? Dáte si občas makový koláč nebo škubánky s mákem? Pokud ano, dodáváte svému tělu velké množství zdraví prospěšných látek. Starý dobrý mák, tradiční surovina z českých kuchyní, totiž patří mezi nejzdravější potraviny na světě. Podle mnohých tabulek dokonce splňuje výživové hodnoty pro superpotraviny. Naše babičky dobře věděly, že máku je třeba si vážit, a báječně s ním dochucovaly tradiční sladké pokrmy. Nejčastěji se dával do buchet, koláčů, frgálů, kynutých závinů či bábovek. Skvěle se hodí ke švestkám, povidlům a ořechům, spolu s moučkovým cukrem nebo tvrdým tvarohem si ho také můžeme nasypat na sladké knedlíky nebo bramborové škubánky. O tom, že u nás mák setý patřil vždy k vysoce ceněným potravinám, svědčí i dnes už trochu zastaralá fráze "ani za mák" V mnoha domácnostech platil za velikou vzácnost, kterou nebylo snadné ani levné získat. Pěstování a sklízení makových semen je totiž poměrně náročné: obnáší vyklepávání z palic, loupání, čištění a sušení. Přečtěte si, co mák obsahuje a upečte si z něj něco dobrého. Třeba nadýchané buchty s mákem, které určitě dobře znáte z klasických českých pohádek... Když se hloupý Honza chystal do světa na zkušenou, zabalila mu maminka do ranečku buchty: makové, tvarohové a povidlové. Dříve se mák těšil veliké oblibě a my ho máme rádi i dnes. Jak jste na tom vy? Upečete si s námi Honzovy kynuté buchty, makovec nebo makovo-ořechovou bábovku?
Výživové hodnoty
Semena máku setého či modrého jsou z 60% tvořena mastnými kyselinami, zejména kyselinou linolovou, která je nezbytná pro správný průběh mnoha metabolických reakcí v našem organismu. Zefektivňuje využití veškerých přijatých živin, harmonizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje cévy, stimuluje krevní oběh, snižuje riziko výskytu srdečních chorob, potlačuje záněty, podporuje imunitní systém a patří mezi antioxidanty. Zbývajících 40% tvoří zásaditá vláknina, vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek, měď, mangan a vitamíny skupiny E a B. Obecně řečeno: maková semínka pomáhají předcházet nemocem a celkově posilují organismus. Díky obsažené vláknině jsou také dobrým lékem na zácpu, podporují trávení a posilují střeva.
Další využití rostliny
V některých zemích je pěstování máku zakázáno, protože nezralé makovice obsahují vysoké množství opia. Opiové alkaloidy (morfin a kodein) jsou návykové a používají se na výrobu prášků proti bolesti, nespavosti a na uklidnění mysli. Za tímto účelem byl mák pěstován už před mnoha tisíci lety. Ve staré Mezopotámii, Egyptě a dalších kulturách bylo makové opium vyhledávaným sedativem. V kulinářství však používáme zralá a správně pročištěná maková semínka neobsahující opiáty z ostatních částí rostliny. Jedná se o zcela bezpečný, klasický potravinářský mák, který je u nás běžně k sehnání.
Pohádkové buchty s mákem
Nejprve si připravíme kvásek: rozdrobené droždí utřeme s cukrem, přidáme trochu vlažného mléka, pořádně promícháme, přikryjeme utěrkou a necháme 20 min vykynout. Mezitím vezmeme 120 g másla, 3 žloutky, 50 g cukru krupice, 1 sáček vanilkového cukru, špetku soli a utřeme do pěny. Přidáme 250 ml teplého mléka a 1/2 kg hladké mouky. Prohněteme, přidáme vzešlý kvásek a zpracujeme těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme minimálně 1 hod kynout. Na makovou náplň budeme potřebovat 400 ml mléka, 200 g máku, 2 lžíce másla a 70 g cukru krupice. Přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme na mírném plameni do zhoustnutí. Hustou makovou náplň odstavíme a necháme vychladnout. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném vále a rozkrájíme na čtverce. Na ně poklademe náplň a zabalíme. Pekáč pomažeme máslem a poklademe na něj buchty. Potřeme rozpuštěným máslem, ke kterému můžeme přidat kapku rumu. Pečeme cca 45 min na 180 stupňů, průběžně potíráme. Buchty upečené do zlatova ještě po vystydnutí posypeme moučkovým cukrem.
Makovo-ořechová bábovka
2,5 hrnku polohrubé mouky smícháme s 1 hrnkem cukru krupice, přidáme 1/2 sáčku vanilkového cukru, 1/2 hrnku oleje, 1 hrnek mléka, 2 vejce, 1 hrnek máku, 1/2 hrnku namletých vlašských ořechů, kypřící prášek a špetku soli. Nalijeme do vymazané a vysypané formy, a pečeme cca 30 min na 180 stupňů.
Makový závin
Nejprve si nachystáme náplň: přivedeme k varu mléko (400 ml), vsypeme mák (300 g), promícháme, ztlumíme a vaříme do změknutí (10-15 min). Vzniklou makovou kaši odstavíme a přidáme povidla či rybízovou marmeládu (120 g) , cukr krupici (100 g) a 2 lžičky skořice. Necháme chladnout a připravíme si kvásek: rozdrobené droždí utřeme s trochou cukru krupice, přidáme trochu vlažného mléka, pořádně promícháme, přikryjeme utěrkou a necháme 20 min vykynout. Mezitím smícháme 550 g hladké mouky, 40 g rozpuštěného másla, 2 žloutky, 250 ml mléka a špetku soli. Přidáme kvásek a vypracujeme hladké těsto, které necháme asi hodinu kynout. Po vykynutí rozdělíme těsto na dvě půlky, vyválíme dvě tenké placky a potřeme je připravenou náplní. Zavineme, přendáme na plech s pečícím papírem a necháme 15 min odpočinout. Propíchneme vidličkou, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme 30-40 min na 180 stupňů.
A pokud byste mák rádi zařadili na svůj jídelníček, ale nechce se vám péct, jde to i úplně jednoduše: přidejte si každé ráno lžičku máku do kaše či do jogurtu Dobrou chuť!
Komentáře
Diskuze je prázdná.