16. 05. 2022, 09:57
Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků. Barvu mají fialovou (světlý odstín šeříkově fialové dal této barvě v mnoha jazycích svůj název), nachovou, purpurovou nebo bílou. Květy mají omamnou až smyslnou vůni - ne nadarmo kvete šeřík v květnu, měsíci lásky. Jeho vůni mají zamilovaní ve velké oblibě - působí smyslně, vytváří uvolněnou atmosféru a navozuje chuť na milování. Dříve mu byly přičítány přímo mysteriózní účinky - obsažené vonné silice prý podporují schopnost vybavit si minulé životy, vyvolávají jasnozřivost a otevírají v mysli bránu k alternativním světům. V Osmanské říši se také šeříkové větvičky používaly k vyhánění zlých duchů. Do Evropy byl šeřík dovezen v 16. století, kdy se poprvé objevuje jak na okrasu v zámeckých oborách, tak v klášterních zahradách jako léčivka. Květy tohoto okrasného keře můžeme totiž zvesela používat na přípravu čajů, odvarů, obkladů, mastí, olejů či tinktur. Díky vysokému obsahu bioaktivních látek jsou skvělým pomocníkem při léčbě celého spektra onemocnění. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na široké uplatnění šeříku při výrobě parfémů a v kosmetickém průmyslu. Šeříkový vonný olej je dnes oblíbenou příměsí krémů, mýdel, sprchových gelů či masážních olejů.
Účinné látky
Šeřík obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, glykosidy, alkaloidy, lignany, třísloviny, fenolové kyseliny - chlorogenovou a kávovou, flavonoidy a éterické oleje. Při vnitřním použití pomáhá na migrénu, celkově zklidňuje, uvolňuje napětí, je dobrý na revma, ulevuje při angíně a problémech s krčními mandlemi, pomáhá při bolestech v krku, zmírňuje žaludeční nevolnost, zrychluje metabolismus a napomáhá hubnutí, účinně bojuje s bakteriálními infekcemi, čistí afty a posiluje ústní dutinu při zánětech dásní.
Vnitřní použití
Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.
Je libo šálek voňavého čaje?
Vezměte hrst kvítků (čerstvých nebo nasušených), zalijte 250 ml převařené, horké vody a nechte 15-20 min luhovat v přikryté nádobě. Pijte po doušcích. Úžasný je hlavně při migrénách a na uklidnění pocuchaných nervů nebo podrážděného žaludku.
Šeříkový cukr
Cukr s vůní šeříku je naprosto luxusní záležitostí. Do vyvařené, suché a čisté sklenice dávejte střídavě vrstvu cukru krupice a květů šeříku. Můžete použít i cukr třtinový. Pevně uzavřete a uložte na tmavé, chladnější místo. Občas protřepte. Po pár dnech otevřete, vysypte do mísy a květy vyberte. Ovoněný, obarvený cukr nechte proschnout a poté uzavřete do sklenice. Je skvělý do čaje, do limonády nebo na přípravu krémů a dezertů.
Vnější použití
Díky obsahovým látkám mají přípravky z šeříku úžasný vliv na pleť. Vyhlazují vrásky, vypínají pokožku a mají anti - aging efekt, který je způsoben vysokým obsahem antioxidantů. Výborným přípravkem sloužícím k omlazení pleti je šeříkový olej. Aplikujte ráno a večer na vyčištěnou vlhkou pleť jemným vklepáním do pokožky. Masáž šeříkovým olejem také uvolňuje ztuhlé svaly.
Jak vyrobit šeříkový olej?
Je to úplně snadné! Vezměte několik hrstí kvítků a nasypte je do vyvařené, suché a čisté lahve. Upěchujte je, aby se jich do lahve vešlo co nejvíce. Zalijte kvalitním, za studena lisovaným olejem (nejlepší je slunečnicový). Lahev uzavřete a postavte na temné místo (nemusí být chladné, stačí nám pokojová teplota). Všechny květy musí být zcela ponořeny a nad nimi musí být vrstva oleje. Nechte 2-3 týdny odstát a poté sceďte přes sítko. Šeřík ještě vymačkejte (nebo nechte okapat), abyste využili každou kapku. Skladujte nejlépe v tmavé, skleněné lahvi a uchovávejte na chladném, tmavším místě. Šeříkový olej domácí výroby používejte k ošetření pokožky nebo do koupele. Je také vhodnou přísadou do inhalací - pomůže při bolestech hlavy z nachlazení, působí antibakteriálně a zklidňuje psychiku.
Komentáře2