04. 01. 2023, 13:57
Boltcovitka neboli ucho Jidášovo je houba nevšedního vzhledu i jména. Když na ni v přírodě narazíte, usmějte se od ucha k uchu! Našli jste jednu z nejcennějších hub tradiční čínské medicíny a mnoha dalších tradic přírodního léčitelství. Nejde přitom o nic exotického ani cizokrajného: boltcovitku u nás lidé znali a používali už ve středověku. Patří k našim nejhojnějším zimním houbám - tradičně se sušila a přidávala k různým druhům pokrmů. Přihodit ji můžete třeba do polévky, k těstovinám, k rýži nebo rýžovým nudlím. Když na ni v přírodě narazíte, poznáte ji velmi snadno: připomíná ušní boltec. A proč zrovna ucho Jidášovo? Protože poprvé prý vyrostlo na bezu, na kterém se podle pověsti oběsil Jidáš Iškariotský. Ucho mu pak ke kmenu přirostlo a od té doby na něm roste. V některých oblastech je houba známá i pod názvem ucho Židovo.
Jak přesně vypadá?
Roste ve skupinkách vedle sebe nebo nad sebou, jednotlivé plodnice jsou 3-10 cm široké, na dotek pružné a poddajné, jako by byly z gumy nebo rosolu. Mají rezavou, červenohnědou barvu (případně tmavě kaštanovou), z vnitřní strany bývají světlejší a díky své chrupavčité konzistenci mohou být až průsvitné. Boltcovitka roste po celý rok, takže patří k několika málo houbám, které si u nás můžete nasbírat i v zimních měsících.
Hledejte ji na pařezech, kmenech a odumřelých větvích listnáčů
Preferuje vlhčí prostředí a v naší přírodě ji nejčastěji najdete na bezu. Říká se jí proto boltcovitka bezová. Máte svůj oblíbený bezový háj nebo vzrostlý bezový keř? Udělejte si k němu letos procházku i v zimě. Možná zjistíte, že vám kromě jarního bezového květu a vitamíny nabitých, podzimních bezinek nabídne i svého zimního společníka: ucho Jidášovo. Při hledání se ale neomezujte jen na bez: boltcovitka roste běžně i na javoru, jasanu, vrbě, buku nebo dubu.
Dobrota plná výživných látek
Boltcovitkám se někdy také říká čínští smrži. Nejčastěji se s nimi setkáváme v asijských receptech, ale přidávat je můžete všude tam, kam běžně dáváte lesní houby nebo žampiony. Dobře se skladují, protože když si je po nasbírání nasušíte a před použitím ponoříte do vody, nabobtnají a rychle získají svůj původní tvar i podobu. Většinu obsažených látek si přitom dokáží uchovat. Sušené a na jemno namleté plodnice lze také použít jako bezlepkovou alternativu k jíšce - výborně totiž zahustí omáčky a nezmění přitom jejich chuť. Jemná a nevýrazná chuť boltcovitky je důvodem, proč u nás nabývá na kulinářské popularitě jen velmi pomalu. Dříve se o ní říkalo, že je "mdlá" a "nijaká". Dnes už ji dokážeme ocenit, protože víme, že i ten nejobyčejnější pokrm promění v jídlo s vysokou výživovou hodnotou. Když ji navíc nerozvaříte úplně doměkka, je příjemně "křupavá".
Co v sobě skrývá?
Především betaglukany a polysacharidy. Ty jsou známé svou schopností posilovat zdraví střevní mikroflóry, zlepšovat peristaltiku střev a posilovat imunitu. Dále minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, selen, zinek a měď), vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantotenovou a pyridoxin), vitamín D, vlákninu, neesenciální i esenciální aminokyseliny, enzymy s antioxidačním potenciálem, polyfenoly, terpeny, flavonoidy a steroly. Mnohé z těchto látek mají protiinfekční schopnosti.
Pomocník při poruchách srážlivosti
Zvláštností ucha Jidášova je, že obsahuje inhibitor trombinu. Jedná se o specifický protein, který působí antitromboticky a má tedy schopnost pomáhat při poruchách srážlivosti krve. V současnosti probíhají studie zkoumající možnosti jeho využití při léčbě trombózy a při prevenci onemocnění souvisejících s ucpávaním tepen (včetně infarktu myokardu). V lidovém léčitelství je známé i užívání při krvácení hemeroidů, při krvácení z nosu a z dásní.
Ze starých záznamů
John Gerard, anglický bylinář z konce 16. století, doporučuje Jidášovo ucho při zánětu nosohltanu a bolesti v krku. Podle jeho instrukcí se má houba nasekat na drobno a povařit v mléce. Nápoj pak pijeme po doušcích. Další zmínky jsou o odvaru, do něhož namočíme kousek látky a použijeme ji jako obklad při zánětu očí. Odvar se dá i kloktat - pomáhá nejen při bolesti v krku, ale i při zánětu dásní. Známé bylo užívání houby jako podpůrné léčby při žloutence, po dlouhých nemocích a po porodu. Podobně jako většna medicinálních hub je i boltcovitka proslulá svými tonizačními, regeneračními a revitalizujícími účinky. Dnes je pro léčivé účely většinou užívána formou prášku v kapslích.
Našli jste košík plný boltcovitek?
Část rovnou použijte a část nasušte. Čerstvé houby očistěte a 10 – 20 minut povařte. Dle chuti a fantazie přidávejte do různých pokrmů. Sušené houby "probuďte k životu" tak, že je před použitím zalijete vroucí vodou a necháte 1-2 hodiny namáčet.
Osvěžte své vlasy a unavenou pleť
Odvar z těchto houbiček je skvělou vzpruhou pro vlasy. Umyté vlasy jednoduše opláchněte odvarem a zabalte na 15 min do ručníku. Výživné látky v boltcovitce pomohou i vaší pleti - namočte v odvaru kousek látky či kapesník a přiložte na 15 min na obličej.
Komentáře1