08. 12. 2023, 17:14
K adventu neodmyslitelně patří sladká, skořicovo-hřebíčková chuť a vůně perníčků. Tradičně se vykrajují v mnoha různých tvarech, nejznámější jsou perníkoví panáčci, sněhuláci, andílci, perníková prasátka či podkovy pro štěstí, stromečky, rybičky nebo houpací koníci. Nazdobené bílou polevou vypadají opravdu půvabně. Ještě mnohem atraktivnější je ale vlastnoručně upečená, nazdobená chaloupka z perníku. Že jste ji ještě nedělali? Nevadí, poradíme vám, jak na to! Je to snazší, než si myslíte. Jde jen o to znát dobrý recept na těsto a vykrájet z něj správný počet jednotlivých kusů budoucí chaloupky. Ty potom upečeme, postavíme, slepíme a hotovou chaloupku nazdobíme. U zdobení se samozřejmě fantazii meze nekladou - dospělí většinou sáhnou po sušeném ovoci, oříškách nebo půlených mandlích, děti rády zdobí barevnými bonbónky. Chaloupka z perníku vám svou sladkou vůní provoní celou domácnost a budete-li mít to srdce ji sníst, báječně si na ní pochutnáte. Netřeba říkat, že na slavnostním stole vypadá naprosto špičkově. Je také originálním dárkem na návštěvu k přátelům či příbuzným. Darované vánoční cukroví udělá radost vždy a všude, ovšem když dorazí perníková chaloupka, sklidí velký aplaus - přeci jen se hned tak nevidí.
O Jeníčkovi a Mařence
Pokud si při slovech "perníková chaloupka" vzpomenete na známou pohádku, nejste daleko od pravdy. O vánoční tradici pečení a zdobení domečků z perníku se skutečně postarala populární staroněmecká pohádka O perníkové chaloupce, později nazývaná O Jeníčkovi a Mařence. Její kořeny sahají až do 14. století a jsou méně pohádkové než bychom čekali - základem je vyprávění o dětech opuštěných rodiči a ponechaných v lese vlastnímu osudu. Důvodem bylo moc hladových krků - dětští hrdinové se o sebe ovšem uměli postarat a než se dostali ke sladkému pokladu, prokázali velký důvtip, bystrost a statečnost. V pozdějších staletích prý příběh inspiroval německé perníkáře, kteří začali stavět bohatě zdobené perníkové domy, zkrášlené dokonce někdy i plátky zlata. Prohřívací koření a sněhobílá poleva napomohly tomu, že chaloupky začaly být spjaté právě s časem vánočním.
Tradice perníkářského řemesla
Samotný perník patří k nejstarším dobrotám na světě. Sladké, tvrdé pečivo z medu a mouky, ovoněné skořící, hřebíčkem, badyánem nebo i zázvorem znali lidé už ve starém Řecku a Římě. V evropských pramenech se o perníku poprvé píše už začátkem 14. století. První perníkář vedený u nás jako "právoplatný měšťan staroměstský" byl zaznamenán v roce 1324. V roce 1419 už bylo v Praze hlášeno osmnáct perníkářů. Perníčky i perníky ovšem patřily k exkluzivnímu zboží, které si mohly dovolit jen bohaté domácnosti. V 19. století ustoupilo perníkářské řemeslo cukrářské výrobě a do popředí se dostaly jiné druhy sladkého pečiva. Moderní době se ale na tuto krásnou, starou tradici podařilo navázat a díky velkému množství různých tvarů se perníkové těsto těší velké oblibě. Pojďte si s námi zkusit "maturitu" mezi vánočními perníčky! Perníkovou chaloupku, která bude tou nejkrásnější a nejvoňavější ozdobou na vašem stole.
Co budete potřebovat?
Suroviny na těsto:
- 100 g másla
- 1 kg hladké mouky
- 4 vejce
- 200 g moučkového cukru
- 200 g medu
- 2 lžičky perníkového koření
- 1,5 lžičky jedlé sody
Vypracujeme hladké těsto, které rozválíme na tenčí plát - asi 3 mm. Pracovní plochu můžeme poprášit moučkovým cukrem, aby se těsto nelepilo. Pomocí šablon rozkrájíme na příslušné díly. Jednotlivé díly pečeme jen pár minut, obvykle stačí 5-7 min na 200°C. Po upečení necháme vychladnout.
Nemáte šablony? Nevadí, vykrájejte si je pomocí těchto rozměrů:
Potřebujete podložku, 2 boky chaloupky, 2 ks střechy a 2 štíty. Rozměry si můžete zvolit podle sebe. Osvědčené jsou například tyto: podložka 24 x 18 cm, boky 18 x 8 cm (2 ks), střecha 22 x 10 cm (2 ks), štíty 12 x 8 cm (2 ks) - trojúhelník má strany 8,5 x 8,5 x 12 cm a nahoře svírají pravý úhel. Nezapomeňte také vykrojit okénka, ideálně na štíty i na boky chaloupky. Při stavění chaloupky se držte tohoto postupu: k podložce přilepte pomocí bílkové polevy boky a štíty tak, aby se dotýkaly hranami. Na okrajích je vždy přilepte k sobě a než budete stavět dál, nechte tyto "obvodové zdi" zatuhnout. Jakmile budou samy pěkně držet, přilepte na ně střechu. Nahoře se musí dotýkat - nezapomeňte k sobě strany střechy přilepit. Chvilku střechu držte, aby pořádně zatuhla. A jde se zdobit!
Příprava polevy:
Prosejeme moučkový cukr, přidáme 1-2 bílky a 1 lžičku citronové šťávy. Ručně třeme, dokud hmota neztuhne. Plníme do igelitových pytlíků nebo mikrotenových sáčků, kterým odstříhneme růžek a vytvoříme tak malou dírku na zdobení. Aby se s polevou dobře pracovalo, měla by mít spíše hustší konzistenci. Při zdobení musí linka držet tvar (neroztékat se) a zároveň je potřeba, aby šla z pytlíku dobře vytlačit.
Chaloupka pro pokročilé
Zapojit můžete i pár prvků navíc, například komín na střechu nebo otevřené dveře na přední štít. Na komín můžete použít 4 malé obdélníčky, které slepíte k sobě, u dveří stačí jeden silnější obdélník a přední štít s vykrojeným otvorem stejné velikosti. V okolí chaloupky můžete "postavit" například perníkového pejska, plot nebo stromeček.
Ořechy, sušené ovoce i bonbóny
Chaloupku můžete nazdobit jen bílkovou polevou, která vypadá jako sníh a je sama o sobě moc pěkná. Nezapomeňte na krápníky po obvodu střechy a na obtažení okének, která pak vypadají jako zasněžená. Kdo chce, může část chaloupky nazdobit obarvenou polevou - nejoblíbenější bývá zelená a červená. Druhým způsobem zdobení chaloupky je přidat ozdoby v podobě kousků sušeného ovoce a různých druhů ořechů. Vyzkoušejte třeba rozinky nebo rozpůlené lískové oříšky, které přilepíte rovnou stranou ke střeše. Děti rády lepí bonbóny různých barev (použít můžete například lentilky), cukrářské perly nebo cukrové hvězdičky. Můžete použít i malé kousky perníkových srdíček a dalších tvarů. Jedlé ozdoby na střeše chaloupky bývají tím prvním, co nenápadní "kolemjdoucí" z chaloupky uždibují. Vy si pak můžete zahrát na Ježibabu a vyzkoušet si její známé: "Kdo mi to tu loupe perníček?" Přejeme vám krásné tvoření!
Komentáře
Diskuze je prázdná.