Pohled tradiční čínské medicíny na člověka vychází ze systému pěti prvků a z učení o jin-jangu. (Tomu se věnujeme na blogu v článku Jing-jang a tajemství tradiční čínské medicíny.)
Systém pěti prvků
V cyklu života existuje pět živlů: Oheň, Země, Voda, Dřevo a Kov. Tyto živly představují hmotu, jejímž prostřednictvím se pra-síly (pra-prvky) jin a jang projevují v materiálním světě.
Člověk, jako jeden z mnoha článků v řetězci utvořeném z pěti prvků, podléhá jak vnějším, tak vnitřním podnětům (pocházejím taktéž z těchto prvků). Orgány související s konkrétním prvkem pak reagují na podněty od příslušného prvku. Náš vnitřní svět je tedy propojen se světem vnějším, neboli vše je jedno. S prvkem Země je spjata slezina, která proto citlivě reaguje na další manifestace stejného prvku, jako je například pozdní léto, vlhkost, žlutá barva a sladká chuť.
Pět prvků se navzájem rodí, ovládá a podmaňuje. Podobné je to i s našimi vnitřními orgány - ty se také navzájem doplňují, podporují, kontrolují a ovládají. Nejsou od sebe izolovány a už vůbec nepracují odděleně. Abychom se každý den mohli cítit dobře, pracují v dokonalé souhře. Jsou spolu ve stejně těsném a prolínajícím se vztahu jako pět prvků. Jeden příklad z učení čínské medicíny: Země rodí Kov (v přírodě si představme kov nalezený v horninách, zrozený z hor). V lidském těle je Země zastoupena slezinou a Kov plícemi. Uvnitř těla tedy platí, že Země sleziny podporuje Kov plic. Jednou z funkcí sleziny je rozvádět a tvořit životní energii čchi, kterou dopravuje vždy nejprve do plic. Voda, která se dostane do těla zažíváním ze žaludku, se vstřebává ve slezině. Funguje-li slezina tak, jak má, posílá energii do plic, kde se částečně vylučuje dechem, částečně klesá dolů a sestupuje meridiánem tří zářičů do ledvin, kde koloběh vzájemné spolupráce pokračuje dále. V těle i v přírodě vše souvisí se vším: dřevo by bez země nemohlo vyrůst, kov by bez země nemohl vzniknout, voda by se bez země nemohla shromažďovat.
Co si představit pod prvkem Země? A na co si dát pozor, když Země vládne?
Základní vlastností Země je, že plodí, pěstuje a množí. Představuje změnu, zralost a dospívání. Prvek klidné a vyrovnané Země je přirozeným nástupcem aktivního, spalujícího Ohně, který má již ubrat na své intenzitě a energii. Země se proto pojí s pozdním létem. Dny jsou ještě teplé, ale čím dál tím kratší, rána jsou chladná (a vlhká), sluníčko pomalu ztrácí na síle. Jeho energie se ale nastřádala v plodech babího léta. Dýně, cukety, švestky, meruňky, rajčata, kapusty nebo brambory, to vše jsou plody vládnoucí energie Země a zároveň končící letní energie Ohně. Horečná aktivita končí a my sklízíme úrodu. Prvek Země souvisí se žlutou barvou a se středem. Stabilní Země je totiž uprostřed a propojuje všechny prvky. Proto je dobré dávat si s příchodem pozdního léta pozor na střed těla (tj. oblast solar plexu), konkrétně na zdraví sleziny a žaludku, ale i celé trávicí soustavy. Také koloběh roku je ve svém středu a příroda cítí, že se blíží čas podzimního odpočinku a útlumu.
Země dbá na to, aby co nejvíce vyživila fyzické tělo
Tomu odpovídá hlavní funkce sleziny: zpracování potravy. Zabezpečuje, aby každý orgán dostal to, co mu nejvíce “chutná”: játra a žlučník kyselé, srdce a tenké střevo hořké, slinivka a žaludek sladké, plíce a tlusté střevo ostré a pikantní, ledviny a močový měchýř slané. Slezina také tvoří krev, která vyživuje celý organismus. Zároveň platí: správná funkce sleziny je podmíněna zdravím dalších orgánů, především jater a srdce. O játra (Dřevo) pečujeme především na jaře: v tuto dobu mají nejlepší šanci se detoxikovat a zregenerovat. Játra následně podporují zdraví srdce (Oheň), zatíženého nejvíce v létě. Správná péče o srdce a krevní oběh v horkých letních dnech zase napomáhá prokrvení sleziny (Země), zatížené nejvíce v měsíci září. S postupem podzimu pokračuje vláda Země - tento živel vládne i měsíci říjnu a jeho orgánu - žaludku.
Období:
15. 7. - 14. 9.
Párové orgnány:
Barva: žlutá, barvy Země
Živel: vlhko
Soustava: trávicí
Tělo: slezina, slinivka, ústa, zadní část jazyka, rty, prsa, svaly
Emoce: zádumčivost, přemítání, empatie, zároveň ale i tvořivost
Smysl: chuť
Chuť: sladká
Disharmonie v elementu Země, symptomy:
- alergie
- astma
- afty, boláčky v ústní dutině
- cukrovka
- leukémie
- křečové žíly
- vystouplé břicho
- chuť na sladké
- apatie, úzkost
- spadlá horní víčka
- roztržitost, myšlenková těžkopádnost, obavy z nedostatku vlastních duševních kvalit