Červenec je měsícem prosluněných dnů, koupání a cestování. Dozrávají plody plné vitamínů - využijte nabídky přírody a jezte čerstvě nasbíraný angrešt, rybíz, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, meruňky, broskve, nektarinky, švestky, třešně, višně a také první letošní jablka a hrušky. V plném proudu je bylinková sezóna: divoce rostoucí léčivky jsou nabité sluneční energií a účinnými látkami. Právě kvete tužebník, tzv. „přírodní aspirin“, začínáme sbírat žlutě kvetoucí řepík, tzv. „bič boží“, sbíráme diviznu, heřmánek, mateřídoušku, hluchavku, svízel, vrbovku, pelyněk, kontryhel, řebříček, jetel, přesličku, třezalku, kopřivu či světlík, na zahradách pak rozmarýn, meduňku, mátu, majoránku, bazalku, levanduli, sléz, dobromysl a bezpočet dalších… V horských oblastech a vyšších nadmořských výškách lze ještě nasbírat i květy lípy nebo bezu černého. Mnohé z uvedených bylinek se skvěle hodí do voňavých limonád. Zbytek si nasušte na čaje - až podzimní plískanice otestují vaši imunitu, budete mít po ruce silné pomocníky. Nasbírané bylinky můžete také zpracovat do hojivých a pěstících olejů či mastí: tipy a návody najdete na našem blogu.
Orgánem měsíce je krevní oběh
K udržení pevného zdraví je potřeba respektovat zákonitosti ročních období a žít v souladu s nimi. V horkých letních dnech například správně cítíme, že bychom se měli vyvarovat zvýšené fyzické zátěži a dodržovat pitný režim. Podle tradiční čínské medicíny vládne létu element Ohně a orgánem měsíce července je osrdečník a krevní oběh. Jak o ně správně pečovat, abyste zbytečně neohrozili své zdraví? V první řadě správným pitným režimem. Velmi důležité je ranní zavodnění: po probuzení vypijte 1 sklenici vody na lačno. V průběhu dne pijte vždy s odstupem 1-2 hodin, nepijte častěji ani nedělejte pauzy delší než 2 hodiny. Vyřaďte chlazené nápoje a nápoje s ledem. Mnohem lépe vás ochladí vlažná voda, do které můžete přidat pár snítek máty, meduňky, citrón nebo salátovou okurku. Abyste se vyhnuli přehřátí (a tím i velkému zatížení krevního oběhu), vyřaďte z jídelníčku potraviny a nápoje horké povahy (např. červené maso, pálivé a prohřívací koření, uzeniny a další průmyslově zpracované pokrmy, káva, černý čaj, červené víno, tvrdý alkohol). Vhodné jsou naopak právě dozrávající druhy ovoce a zeleniny, jogurty a jogurtové nápoje, zelené a bílé čaje, pšeničné klíčky a výhonky. Studené povahy jsou např. výhonky fazole mungo, rajčata, salátová i polní okurka, ananas, kiwi, rebarbora, citrón, žlutý i červený meloun, mango, papája a mořské řasy. Úprava jídelníčku prospěje vašemu krevnímu oběhu (i celkovému zdraví) mnohem více než nápoj plný ledu nebo klimatizace, která oslabuje naše dýchací cesty. Vyvarujte se též velkým teplotním rozdílům: častou chybou je silně klimatizované auto či kancelář a následný přechod do venkovních třiceti stupňů nebo skok či rychlý vstup do studené vody.
Myslete také na ochranu před UV zářením
Základem jsou přírodní opalovací mléka a krémy. Před nadměrným sluněním vás ochrání stejně dobře jako ty s obsahem chemie. Zároveň ale nedráždí pokožku a nezatěžují tělo zbytečnými toxiny, kterých je i tak všude dost. Víte, jak fungují klasické opalovací prostředky? Obsahují chemické (organické) UV filtry, které se vstřebávají do kůže, kde přeměňují škodlivé UV záření na teplo. Mohou proto vyvolávat alergické reakce, vstřebávat se do krevního oběhu nebo být nestabilní na slunci a ztrácet tak svou funkci. V každém případě z nich do těla (a při koupání i do vody) pronikají syntetické látky. Ty jsou škodlivé pro vás i pro životní prostředí. Jejich přítomnost v mořích je dokonce dávána do souvislosti s rychlým ubýváním korálů. Doporučujeme proto přírodní opalovací prostředky s obsahem minerálních, anorganických filtrů (oxid titaničitý a oxid zinečnatý). Tyto filtry vytvářejí na pokožce tenkou vrstvu pigmentů, která funguje jako ochranný štít: odráží sluneční paprsky a odcloňuje UV záření. Kromě opalovacích přípravků je vhodné dbát na dostatečný příjem vitamínů a minerálů.
Co si přibalit na dovolenou
V cestovní lékárničce nesmí chybět desinfekce (doporučujeme kapky Dubovky nebo Koloidní stříbro ve spreji), dále náplasti, gáza, obvaz a obinadlo, přípravky na rychlejší hojení drobných ran, popálenin a spálenin od sluníčka, probiotika a léky proti cestovní nevolnosti, průjmu, zácpě a zažívacím potížím, první pomoc při alergické reakci, teploměr, léky proti bolesti a na snížení teploty. Dále něco na bolest v krku, ucpaný nos, kašel a další příznaky začínajícího respiračního onemocnění. Vhodným pomocníkem při rozjíždějící se infekci (střevní chřipka, zánět dýchacích cest) jsou například kapky Drags Imun. Rozhodně nezapomeňte ani na přírodní repelent, repelentní náramky a vhodná bioinformatika po přisátí klíštěte. Tyto přípravky pomohou minimalizovat rozvoj nákazy poté, co si vyndáte klíště. Přibalte si také uvolňující prostředek na namožené svaly, bolavá záda nebo ztuhlou krční páteř. Výborný je Šaolinový olej, který využijete i při bolestech hlavy a uší nebo při potížích s dýcháním.