Doporučujeme
Únorové tipy pro zdraví
V únoru je potřeba šetřit síly. Už delší dobu máme málo slunečního tepla a světla. Neplýtvejte energií, dávejte pozor na prochladnutí a hýčkejte si své vnitřní teplo. Dále je důležité nezatěžovat ledviny - zaměřte se na jejich pročištění a posílení. Kdo v únoru správně pečuje o ledviny a nehýří silami, toho s příchodem jara a probuzením přírody nezastihne jarní únava!
Na Hromnice o hodinu více
Únor zahajují svátky přibývajícího světla. 1.2. přichází magií opředený Imbolc, starý keltský svátek zasvěcený panenské bohyni Brigitě. Našim předkům pomáhal uvědomit si mocnou energii Slunce, které už teď bude jenom sílit! A také přinášet teplo, světlo, probouzet přírodu a zkracovat noc. 2.2. navazují na Imbolc Hromnice, křesťanský svátek, kdy se žehnalo svíčkám hromničkám, aby ochránily stavení před blesky a jarními bouřkami. Pletly se také Brigitiny křížky ze slámy, které se věšely na domovní dveře. Domovy se čistily očistnými rituály, například vykuřováním bylinných svazků nebo smrkových a borovickových větví. Únor rozhodně nejsou jen šedivé, studené dny! Je to i masopustní veselí, loučení se s Moranou a těšení se na jaro.
Mezidobí DOJO
Takto tradiční čínská medicína označuje nelehký čas mezi dvěma ročními obdobími. Během roku nastává celkem 4 x a v první polovině února prožíváme jedno z nich. Zima postupně ubývá na síle a vy na sobě můžete pociťovat napětí, které vzniká vnímáním něčeho nového a silného, co se ale teprve rodí. Je to předzvěst jara a abychom ji ustáli, potřebujeme mít silný střed. V jakémkoli mezidobí je důležité posilovat harmonii středu, abychom se měli o co opřít. Věnujte proto pozornost správné stravě a jezte jídla, která potěší a zharmonizují především slezinu a žaludek. Právě tyto orgány odpovídají středu těla a jejich spokojenost a zdraví teď významně podpoří vaši celkovou odolnost. Náš tip: povařená slzovka, jáhly, pohanka, ječné kroupy, povařená dýně, mrkev nebo sladké brambory. Vhodný je také Nápoj čínských mudrců, a to hned po ránu jako první nápoj dne.
V únoru jsou zranitelné ledviny - zbytečně je nezatěžujte
Ledviny jsou klíčové pro naši dlouhověkost a vitalitu. Můžeme si je představit i jako svíci našeho života - kolik mají síly, tak dlouho svíce hoří. V našem těle plní celou řadu důležitých funkcí: čistí krev od odpadních látek, udržují stálé vnitřní protstředí (homeostázu) a hospodaří s vodou v organismu, čímž se podílejí třeba i na regulaci krevního tlaku. Udržují také správnou koncentraci minerálů a správné pH v těle, řídí krvetvorbu a aktivují vitamín D. Ani to ale zdaleka není všechno - ledviny hrají důležitou roli i v mnoha dalších procesech klíčových pro náš každodenní fyzický i psychický stav. Tradiční čínská medicína říká, že právě od stavu ledvin se odvíjí naše celkové zdraví. Jsou kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života. V ledvinách je schovaná vrozená životní síla čchi. A také hmota, z níž se člověk rodí a žije, a díky níž pak i sám plodí potomky. Pečujte o ně proto dobře - hlavně teď v únoru, kdy se snadno oslabí.
Jak poznáte oslabené ledviny?
Mezi příznaky nedostatečnosti (snížené funkce) ledvin patří velká únava, menší fyzická výdrž a celkově snížená odolnost. Dále bolest v kříži, časté močení, snížené libido, neplodnost, oslabená imunita, váčky a kruhy pod očima, otoky nohou, šumění a hučení v uších a zhoršený sluch či jiné potíže s ušima. Z pohledu psychiky se oslabené ledviny projevují častými smutky, bázlivostí, nedostatkem odvahy, úzkostmi, strachy, obavami, nedůvěrou v život a útěkem do světa fantazie. Čím více jsme v těchto emocích zamotaní, tím hůře pro naše ledviny! Chceme-li je posílit, musíme kromě fyzické ochrany myslet i na duši a pracovat se strachy a úzkostmi. Samostatnou kapitolou je pak vrozená nedostatečnost ledvin - životní sílu neboli čchi ledvin určují naši rodiče. Jsou vlastně prenatálním základem člověka a jakýmsi "pramenem života", který dostáváme do vínku. Pokud není dobrý, je potřeba tuto nedostatečnost dorovnávat vhodnou péčí, tj. dávat během života obzvlášť dobrý pozor na faktory, které ledviny oslabují.
Jak o ledviny pečovat? 4 základní pravidla
- Základem je neprochladnout. Ledvinám škodí chlad. Udržujte v teple bedra, chodidla a uši. Meridián ledvin totiž začíná na plosce chodidla a jejich pomyslným otvorem či "vývodem" jsou uši. Kromě teplých ponožek, zimních bot a dlouhých kabátů či bund (které před chladem ochrání i spodní část zad) proto dbejte i na teplo "od uší" - noste zimní čepice.
- Dodržujte hygienické zásady v péči o močové cesty. Neohrožujte své ledviny možností infekce - neléčený zánět v močových cestách se může rozšířit a postihnout i ledviny. Zánět ledvin je již velice vážný stav. Příznaky zánětu močového měchýře proto neberte na lehkou váhu a řešte jej včas.
- Omezte alkohol, sycené, slazené a kofeinové nápoje. Nepijte nápoje s ledem nebo chlazené. Pijte teplé bylinné čaje na podporu ledvin.
- Duševní hygiena je stejně důležitá jako ta klasická. Pracujte se svými strachy a úzkostmi. Pokud si uvědomujete, že se neustále něčeho bojíte a že vaše strachy nebo obavy ovlivňují kvalitu každého vašeho dne, můžete si být jistí, že zároveň oslabují i vaše ledviny. Svěřte se rodině, přátelům či nám. Nástrojů pro správnou práci s emocemi existuje mnoho. Pomáhají i správně zvolené přírodní přípravky. Nepodceňujte duševní hygienu - naše psychika a zdraví těla jsou propojené nádoby.
Doplňky stravy na podporu normální činnosti ledvin
Vybírat u nás můžete z široké škály přípravků. Na posílení a prohřátí nedostatečného jangu ledvin doporučuje tradiční čínská medicína bylinnou směs Tajemství zlaté skříňky. Vhodné jsou také tinktury s bylinnými výtažky, které působí synergicky a podporují správnou funkci ledvin a močových cest, např. Ledvinové kapky od Grešíka nebo směs z pupenů značky Serafin: Ledviny, Močový měchýř. Užívání tinktury doplňte popíjením ledvinového čaje sypaného či porcovaného. Při prvních příznacích zánětu močových cest sáhněte po Medvědicové směsi od Dědka kořenáře.