29. 03. 2021, 08:50
Příroda nabízí celou řadu osvědčených potravin, s jejichž pomocí můžeme docílit krásně nabarvených vajec! A sice v přírodních tónech a bez chemie. Barvy sice nebývají tak výrazné jako u rozpustných pytlíků s průmyslovými barvivy, ale zůstaneme tak věrní původnímu významu Velikonoc, kterým je oslava probouzející se přírody a vítání jara. Náš národ patří k těm, které se mohou pochlubit dlouhou tradicí mnoha různých technik zdobení. K nejkrásnějším patří vejce malovaná voskem, vyškrabovaná, zdobená slámou, oblékaná do krajkových košilek, drátovaná, leptaná či malovaná tuší. Je jasné, že ne každý má dostatek času a trpělivosti, které zdobení tradičními technikami obnáší. Pěkná vajíčka ale můžeme získat i jednodušší metodou: obarvením přírodními barvami a batikováním rostlin. Jak na to?
Příprava barvící lázně
Na 500 ml vody (aby se nám do lázně vešla dvě zcela ponořená vajíčka) vezmeme 1 plnou lžíci octa, 1 lžičku soli a zvolenou barvící potravinu. Směs přivedeme k varu, ztlumíme na mírný stupeň a vaříme asi 15 minut tak, aby lázeň nevřela, jen probublávala. Po čtvrt hodině odstavíme, necháme vychladnout, scedíme a nalijeme do předem přichystaných nádob. Skvěle se hodí zavařovací sklenice. Do sklenic s vychladlou barvící lázní vložíme natvrdo uvařená bílá vejce, která jsme důkladně odmastili octem. Jak odmastit vajíčka? Uvařená vejce necháme vystydnout a pak je důkladně několikrát otřeme hadříkem nebo odličovacím tamponem namočeným v octu. Necháme oschnout a při další manipulaci s vajíčkem dáváme pozor na přílišné doteky. Kontakt s kůži by mohl povrch vejce znovu "omastit" a barva by pak nemusela dobře chytnout. Pro pěkný, sytý odstín necháme vajíčka v lázni několik hodin, nejlépe přes noc. V tom případě přesuneme nádoby do lednice. Druhý den ráno vyjmeme obarvená vajíčka, necháme oschnout a na závěr vyleštíme sádlem nebo máslem.
A teď to nejdůležitější: čím barvit? Zkuste třeba:
Cibulové slupky = hnědo-červená (slupek jsou potřeba alespoň dvě hrsti, proto není špatný nápad schovávat si je průběžně a s předstihem)
Mladé kopřivové výhonky = světle zelená
Kurkuma = žlutá, žluto-oranžová
Červená řepa = růžová (nakrájíme na větší kousky)
Červené zelí = světle až tmavě modrá (na hnědých vajíčkách může vytvořit tmavě zelenou)
Černý čaj = tmavě hnědá (na hnědých vajíčkách může chytnout do černa)
Zrnka kávy = šedá až světle hnědá
Dubová kůra = světle až tmavě hnědá
Borůvky = modrá (mohou být i mražené)
Špenát = zelená
Granátové jablko = světle růžová (ale téhle dobroty vám možná na barvení bude líto..)
Je potřeba mít na paměti, že každá potravina je "originál", stejně jako jednotlivá vejce, a výsledek může být pokaždé trochu jiný Jednou vám třeba nechytne barva z cibulových slupek, jindy zase patří k těm nejvýraznějším. Nás letos překvapily kopřivy, které vykouzlily krásnou světle zelenou. Můžete také zkusit v půlce doby barvení přendat vajíčko z jedné lázně do druhé, někdy se podaří zajímavý odstín. Existuje mnoho dalších přírodních barviv, tak neváhejte zkoušet a experimentovat podle libosti a dostupných zdrojů.
Batikování rostlinami
Pokud se rozhodneme pro ozdobení vajec obtisky rostlinek, budeme potřebovat následující: silikonové punčochy nastříhané na čtverečky (může být i obinadlo nebo jiný druh elastické látky), nit, provázek nebo gumičku, zajímavě tvarované kousky rostlin (pěkná jsou také stébla trávy), nůžky nebo špendlík. Na uvařené, odmaštěné, suché a vychladlé vajíčko přiložíme lícem zvolené kousky rostliny, položíme přes ně čtverec ustřižené punčochy, pevně stáhneme a zagumičkujeme či uvážeme. Na kousky rostlin můžeme dát trochu krému na ruce, aby se na vejce lépe přilepily. Potřebujeme, aby se nepohybovaly a aby se pod ně nedostala barva. Pod punčochou je ještě můžeme narovnat špičkou nůžek nebo špendlíkem. Takto připravené vajíčko vložíme do barvící lázně a opět necháme barvit přes noc. Po vyndání vajíček z lázně odstraníme punčochu i s rostlinkami a kocháme se, co obtisky vytvořily. Necháme oschnout, přeleštíme a máme hotovo.
Přejeme veselé tvoření!
Komentáře
Diskuze je prázdná.