31. 01. 2022, 09:30
V poslední době se o něm hodně mluví - ženšen pravý neboli všehoj ženšenový. Najdete ho i pod názvem ženšen asijský, čínský nebo korejský. Ve formě potravinového doplňku se od sebe liší způsobem zpracování. Ženšen bílý se obecně považuje za nejkvalitnější, ženšen červený je také vysoce účinný, ale je potřeba počítat s tím, že víc prohřívá, což nemusí vyhovovat každému. V obou případech se jedná o kořen vysokohorské byliny z čeledi aralkovitých, která pochází z pohoří Čchang - Paj na hranici mezi Čínou a Koreou. Divoce dnes roste v několika oblastech v Číně, Koreji a podél toku řeky Ussuri v Rusku. Dorůstá do výšky 60 cm a je to docela nenápadná rostlinka, ovšem o síle, kterou její kořen ukrývá, se tradiční čínská medicína zmiňuje už v 1. století před naším letopočtem. Tisíce let ho lidé používají k posílení imunity, podpoře sexuálního zdraví, jako vzpruhu pro tělo a ducha, a jako regenerační kúru po úrazech a nemocích. Tradičně se mu proto říká "kořen života" nebo "kořen životní energie". Moderní vědecké studie prokázaly, že ženšen skutečně obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných látek, které jsou navíc velmi dobře nakombinovány. Potvrdila se především jejich schopnost zvyšovat fyzickou a psychickou odolnost našeho organismu. Patří proto mezi nejoblíbenější a nejčastěji užívané adaptogeny, tedy látky s celkově posilujícími účinky. Dnes je navíc jeho užívání velmi snadné - většinou se prodává ve formě prášku, který si rozpustíte v převařené, horké vodě a vypijete místo čaje nebo kávy. Má specifickou chuť i vůni - nahořklou, výraznou, zemitou a hlubokou. Napoprvé je to docela zážitek. Napodruhé možná zjistíte, že hrnek teplého ženšenového nápoje vás nejen prohřeje, ale také jaksi "vyživí", uspokojí a ukotví. Někomu prý svou zemitostí dokonce i zahání chuť na sladké Běžně ho seženete i ve formě sirupu, kapslí, tablet, tinktur, ampulek nebo jako příměs v čajích. Bývá také kombinován s cordycepsem, lesklokorkou nebo jinými čínskými houbami na podporu přirozené obranyschopnosti.
Účinné látky
Pojďme se na "kořen života" podívat z pohledu západní medicíny: obsahuje antioxidanty, polysacharidy, flavonoidy, peptidy, mastné kyseliny, organické kyseliny, vitamíny A, B1, B2, B6, B12, vitamín C a kyselinu listovou. Mezi adaptogeny se řadí proto, že disponuje unikátní směsí vysoce účinných saponinů, konkrétně ginsenoidů, kterých obsahuje nejméně 50, někdy se dokonce uvádí 50-70. Právě ginsenoidy daly rostlině její latinský název - panax ginseng. Tyto látky (zjednodušeně řečeno) pomáhají v těle vždy tam, kde je to nejvíc potřeba.
Nejlepší je šestiletý
Nejvíce účinných látek má šest let starý kořen. Každým rokem totiž nabývá na síle a zvyšuje se v něm počet saponinů. Bylinka každoročně vyžene nad zem lodyhu s dlanitě rozloženými, pětičetnými listy a nenápadnými kvítky, které se později promění na červené peckovičky. Pod zemí je ukrytá mohutná kořenová hlava, ze které vyrůstají dlouhé rozvětvené kořeny. Svým zajímavým tvarem připomínají malého človíčka nebo lidské tělo, což dalo vzniknout mnoha lidovým povídačkám a příběhům.
Kdy po něm sáhnout?
Obecně řečeno lze ženšen doporučit při problémech souvisejících s dnešním nezdravým životním stylem. Zvyšuje odolnost vůči stresu a zátěžovým situacím, používá se při únavě, přepracovanosti a "vyšťavenosti", zlepšuje paměť a schopnost koncentrace, dodává odvahu, pevnou vůli a vytrvalost. Pomáhá předcházet civilizačním potížím jako je zvýšený cholesterol, vysoký tlak, obezita, diabetes, křečové žíly, hemeroidy, alergie, deprese a výkyvy nálad. Doporučuje se při oslabené imunitě, protože zvyšuje naši fyzickou odolnost proti infekcím, nemocem z nachlazení a virózám. Tlumí autoimunitní reakce a doporučuje se při ekzémech a alergiích. Urychluje hojení a regeneraci po úrazech a nemocích, dodává sílu a chybějící energii (stabilně, nikoli jen "nárazově"). Zpomaluje proces stárnutí, posiluje nervovou a oběhovou soustavu. Zlepšuje libido a erekci, působí příznivě na plodnost.
Nahraďte nezdravé stimulanty ženšenem
Lidé si dnes často dodávají energii povzbuzujícími nápoji (kávou, slazenými sycenými nápoji, energy drinky), které sice na krátkou dobu pocitově pomohou, ale dlouhodobě výrazně zatěžují. Ženšen je životabudič v pravém slova smyslu. Přirozený a čistě přírodní stimulant, který zpomaluje stárnutí buněk a tím nás tonizuje. Vedlejší účinky nemá žádné, ale neměli bychom ho užívat při horečkách a akutních infekčních onemocněních. Dopřejte si každý den 1 šálek ženšenového čaje! Nahraďte s ním třeba svou druhou odpolední kávu
Komentáře1