17. 04. 2023, 09:54
Bříza je opradávna symbolem čistoty, světla a nového začátku. Napijte se její mízy a zažijte nevídaný příliv energie! Jarní březová míza je skutečným životabudičem: obsahuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny (zejména vitamín C) a vysoké množství minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek, mangan, měď a fosfor). Příjemným bonusem je přírodní cukr (fruktóza). Míza má díky němu lahodnou chuť a dopřát si ji mohou i diabetici a lidé na hubnoucích dietách. Má silné očistné, omlazující, regenerační a posilující účinky.
Březový "elixír mládí" můžete použít jak vnitřně, tak zevně
Oblíbené jsou tonizující oplachy unavených, lámavých vlasů a povadlé, nepružné pleti. Určitě to vyzkoušejte - březová péče vyživí vaše vlasy i kůži, dodá jim lesk, pružnost a krásný mladistvý vzhled. Najdou se ale i tací, kteří říkají, že použít "nápoj bohů" jinak než vnitřně je tak trochu plýtváním - každá bříza nám svou mízu totiž nabízí jen po dobu několika týdnů, obvykle v období od března do května, kdy v sobě po zimě probudí nový proud života.
Jarní detox s břízou
Jedná se o méně známý, ale velice účinný způsob očisty organismu. Mízu můžete získat z kmene jakékoli břízy rostoucí v čistém prostředí. Možná máte svůj oblíbený březový háj, kam chodíte na vycházky nebo na sběr mladých listů. Ty patří k našim nejstarším a nejčastěji užívaným léčivkám. Obvykle se přidávají do směsí s jinými bylinkami a používají na přípravu čaje, který čistí a posiluje močový systém. Když měli dříve lidé potíže s ledvinami nebo infekcí močového měchýře, pomohlo jim popíjení nálevu z čerstvých, ještě lepkavých březových listů. Dalším léčivým využitím břízy byl pak právě sběr mízy, jejíž čistící a posilující účinky jsou dány hlavně přítomností minerálů načerpaných kořenovým systémem stromu z půdy.
Čistí krev a játra, snižuje cholesterol, posiluje ledviny
Stejně jako listy působí i míza na oblast ledvin a močového ústrojí. Ledviny dokáže dokonce i očistit od ledvinového písku a menších kamenů. Významně podporuje normální funkci močového měchýře a je skvělou prevencí při opakovaných infekcích močových cest. Kdo trpí na časté záněty se všemi jejich nepříjemnými příznaky (neustálé nucení na močení, řezání a pálení, bolesti v podbřisku), měl by zkusit vyrazit na čerstvou mízu nebo alespoň popíjet kupovanou březovou šťávu (která ovšem nikdy nebude tak účinná, jako ta čerstvě "stočená"). Míza dále ulevuje od bolestí kloubů a tradičně se doporučuje při revmatismu. Prospívá oběhovému systému - obsahuje látky snižující hladinu cholesterolu v krvi. V ruském přírodním léčitelství se proto říká, že kdo chce mít srdce jako zvon, pije jarní šťávu z břízy. Osvědčuje se i jako úleva při žaludečních křečích - koho trápí bolesti žaludku a špatné trávení, může sáhnout po březové šťávě. V neposlední řadě je úžasným nástrojem k detoxikaci jater a přispívá tak ke zdraví celého organismu. Zároveň zbavuje typické jární únavy, protože zdravá a silná játra jsou základem naší vitality a chuti do života.
Jak na to?
Ideální je míza ze stromu, kterému se teprve začínají nalévat pupeny. Svou šťávu nám ale břízy mohou dávat až do konce jara. Zvolte si pěknou, spíše mladší břízu, u které máte pocit, že vám ráda pomůže. Nesmí být moc tenká, v obvodu by měla mít alespoň 25 cm. Ve výšce půl metru až 1 m opatrně vyvrtáme do kmene malou dírku (do hloubky asi 5 cm) směřující mírně vzhůru (tak, aby šťáva mohla vytékat a kapat dolů). Vhodnou pomůckou na vyvrtání otvoru je vrták, cca 6 - 7 mm. Do otvoru pak vsuneme jakoukoli trubičku a upevníme ji k nádobě, do které necháme mízu kapat. Vhodná je skleněná láhev, půllitr nebo zavařovací sklenice. Nádobu s širším ústím přikryjeme, aby se do ní zbytečně nechytal hmyz a nepadalo listí či kůra. Mízu sbíráme alespoň 1 celý den (uvádí se, že nejsilněji proudí mezi 10 a 18 hodinou). Můžete ji ale nechat kapat i přes noc a čerstvě nachytaný elixír mládí si dopřát ráno na lačno.
Stromu poděkujte a ošetřte mu ránu
Po vyjmutí trubičky je potřeba bříze za vzácný dar poděkovat a zaléčit jí ránu, kterou jsme odběrem způsobili. Vhodné je otvor zamáznout stromovým balzámem, štěpařským voskem nebo propolisem. Z jedné břízy nikdy nebereme více než 2 l, abychom jí neublížili.
Jak mízu užívat?
Čerstvou mízu uchovávejte v chladu a spotřebujte do 3 dnů. Pro očistnou kúru užívejte 3 x denně malou sklenku, odlehčete jídelníček, vysaďte alkohol, kofein a veškerá umělá aditiva a průmyslově zpracované potraviny. Mízu můžete používat i jako pleťové tonikum - jednoduše potřete či vmasírujte do unavené, povadlé či vysušené pleti. Pro posílení vlasů opláchněte hlavu mízou, neoplachujte vodou a nechte uschnout, případně vmasírujte do vlhkých vlasů a zabalte na 15 min do ručníku.
"Jsem naděje", šeptá bříza jazykem starých Keltů
Na závěr trocha mystiky a symboliky! Podle keltského "stromokruhu" je bříza stromem naděje a lehkosti bytí. Svým světlým kmenem vnáší do krajiny radost a do srdcí lehkost. Je ovšem i velmi mateřská, konejšivá a podporuje plodnost. V některých kulturách se dívky mladými proutky šlehaly po nohách, což mělo pomoci lepšímu prokrvení a snadnějšímu početí. Ze světlého březového dřeva se pak vyráběly kolébky. Známá je tradice březových košťat, jimiž se ze stavení a dvora vymetalo vše staré a nepotřebné.
Vyzkoušejte i Vy očistnou sílu březové mízy! Umožníte tak přírodě, aby dělala, co umí: posilovat a harmonizovat lidské tělo i duši.
Komentáře6