24. 05. 2023, 17:02
Už jste si letos nasbírali květy koňského kaštanu? Je to tak - kromě podzimních plodů sbíráme i velké květy plné zdraví prospěšných látek. Majestátní jírovec maďal poznáte už z dálky: má krátký kmen a hustou, široce vyklenutou korunu. Ta v době od dubna do června rozkvete a začne lákat včely z dalekého okolí. Nejspíš byste ho poznali i poslepu: vzhledem k velikosti květěnství obvykle bzučí na míle daleko . U dětí jsou kromě kaštanů oblíbené i jeho dlanitě složené, dlouze řapíkaté listy. Připomínají vějíře a na podzim patří k nejkrásnějším dekoracím. Během roku se s oblibou barví vodovkami a obtiskávají na papír. Jírovec maďal je prostě fešák: atraktivní od hlavy až k patě, od jara až do zimy. A především: koňský kaštan patří k našim vůbec nejsilnějším pomocníkům pro zdraví cevního systému.
Využijte léčivý potenciál jednoho z našich nejběžnějších stromů
Jak na to? Sbírají se celá vzpřímená soukvětí (od dubna do června), takže pokud na ně dosáhnete, máte za chvilku hotovo. Dosahují délky až 30 cm, mají kuželovitý tvar a když se do nich opřou sluneční paprsky, je to úplná pastva pro uči! Pro osobní potřebu jich stačí utrhnout jen pár - jedno soukvětí nese velké množství kvítků. Mají bílou až krémovou barvu se světle nebo tmavě růžovými skvrnkami, některé druhy jírovce kvetou i do růžova, červena či karmínova. Všechny mají podobný obsah zdraví prospěšných látek.
Pokud sběr plánujete, vezměte si košík nebo papírovou tašku
Hodí se i nožík či nůžky, abyste větvičku s květenstvím nemuseli nešetrně utrhnout. Nasbírejte několik kusů celých soukvětí a doma je pak tzv. oberte. Čím méně stopek, tím lépe. (Zvýrazňují totiž už tak dost hořkou chuť vyluhovaných květů.) Sbírejte vždy v čisté přírodě - stromořadí jírovců ve městech a u silnic máte možná hned za rohem, ale nechte si je spíše na pokochání a podzimní sběr kaštanů. Sbírejte jen za suchého počasí, ne po dešti. Květy nedávejte do igelitových tašek ani mikrotenových sáčků.
Hrst čerstvých květů hoďte rovnou do hrnečku
Během pár minut máte připravený čaj, který je po staletí užíván jako cévní a žilní tonikum. Květy stačí zalít vroucí vodou, vyluhovat v přikryté nádobě, scedit a vypít po douškách. Většinu nasbíraných květů si pak nasušte do zásoby - rozložte je rovnoměrně na papír a nechte sušit v tenké vrstvě. Po nasušení uchovávejte v uzavřené, skleněné nádobě a pijte 1-2 šálky nálevu denně (stačí 1 vrchovatá lžička na 250 ml). Nepřekračujte doporučené množství a počítejte s tím, že si moc nepochutnáte. Vzhledem k obsahovým látkám jsou květy hořké až trpké - pokud to není váš "šálek čaje", mějte vždy po ruce med.
Trocha chemie a lékařských pojmů
Co přesně květy obsahují a s čím pomáhají? Hlavní účinnou látkou jsou triterpeny, které známe i pod souhrnným názvem aescin. Společně s dalšími aktivními látkami (zejména flavonoidy kvercetin a kaempferol) zvyšuje aescin odolnost cév, žil a vlásečnic. Napomáhá správnému prokrvení, urychluje vstřebávání otoků, pomáhá při pocitu "těžkých nohou", při nočních křečích v nohách a při tvorbě křečových žil. Působí proti trombóze - zlepšuje totiž průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a brání vzniku trombů. Čaj pijte pravidelně při jakémkoli cévním onemocnění, zánětu žil, varixách, otoku lymfatických cév a uzlin, pri problémech s křehkostí cév, fragilitiou kapilár a při petechii (drobné krevní výronky, které vypadají jako modré tečky). Urychluje také vstřebávání krevních podlitin a modřin, podporuje hojení pohmožděnin, omrzlin a natržených šlach, vazů a svalů.
Nejen pro zdraví oběhového systému
Květy ovšem pomáhají i při celé řadě dalších potíží - například při bolestech kloubů, revmatu a artritidě, při bércových vředech, hemeroidech, vodnatelnosti či potížích s prostatou. Vzhledem k protizánětlivému působení jsou také osvědčeným pomocníkem při zahlenění dýchacích cest. Obsahují totiž taniny s adstringentními účinky, které uklidňují podrážděnou sliznici a zmírňují kašel. Jako správné cévní tonikum též snižují hladinu cholesterolu a jsou prospěšné při cukrovce a jaterních potížích.
Vyrobte si i domácí tinkturu
Jedno větší soukvětí oberte a květy vložte do sklenice (s minimálním množstvím stopek). Zalijte 3 dcl alkoholu (ideálně 60%), pevně uzavřete, nechte stát na teplém místě a 2 x denně protřepejte. Po 3 týdnech sceďte a přelijte do tmavé lahvičky. Užívejte 10 kapek 2 x denně, maximálně 2 měsíce. Po měsíční přestávce můžete v kúře pokračovat. Užívání tinktur a čajů z koňského kaštanu by se měly vyhnout děti a nastávající maminky.
Zajímavost na závěr
Víte, proč kaštan? Jedná se o počeštěnou verzi latinského aescus hippocastanum. A proč hippo, tedy koňský? Kromě toho, že nám dodá koňskou sílu , máme i prozaičtější vysvětlení: mleté kaštany se každoročně přidávaly do krmiva koním, aby jim pomáhaly s dušností a dalšími zdravotními potížemi.
Komentáře
Diskuze je prázdná.