27. 06. 2023, 11:33
Znáte ji? Jmenuje se lichořeřišnice větší a kdo ji začne užívat při prvních příznacích zánětu, neprohloupí! Překrásné, svítivě žluté až ohnivě rudé květy rozhodně nejsou jen na ozdobu. Naopak. Tato bylinka patří k našim nejsilnějším a nejuniverzálnějším léčivkám. Lidově se jí také říká rožec nebo kapucínka a jejím hlavním přínosem jsou dnes již neoddiskutovatelné antibakteriální a antivirotické účinky. Poradí si dokonce i se streptokoky, stafylokoky, s rodem bakterií Proteus, s bakterií Escherichia coli nebo s virem Epstein-Barrové. Je vyhledávanou přírodní pomocí při chronických i akutních zánětech a zároveň skvělou prevencí proti celé řadě infekcí. Pochází ze severních oblastí Jižní Ameriky, kde byla oblíbenou léčivkou andských indiánů (v některých jazycích se jí proto říká indiánská řeřicha). K nám do Evropy se z oblasti dnešního Ekvádoru, Peru a Kolumbie dostala v 18. století jako okrasná rostlina. Od té doby bylo vyšlechtěno mnoho různých odrůd, a jedna krásnější než druhá! Lichořeřišnice je houževnatá, dobře se množí a v teplých zemích snadno zplaní. Zatímco u nás je většinou jen pěstovaná, v tropických a subtropických oblastech ji můžete potkávat i na výletech do přírody.
Vypěstujte si ji od semínka
Lichořeřišnice je jednoletka. S jejím předpěstováním v domácích podmínkách je vhodné začít v březnu, v dubnu až červnu pak můžete vysévat přímo do záhonu. Rostlinky začínají klíčit už po dvou týdnech. Má ráda propustnou, vlhkou půdu a stanoviště na přímém slunci. Je nenáročná na pěstování a zvládne i polostín, ale svůj jihoamerický původ nezapře a nejlépe se jí vždy bude dařit na sluníčku. Odmění vás vesele zbarvenými květy, nejčastěji v typické oranžovo-červené barvě. Tato původní odrůda byla v Evropě rozšířena o vyšlechtěnou žlutou, lososovou a dokonce i krémově bílou a bledě fialovou. Těšit se na ně můžete přibližně od konce června. Mají 7 - 10 korunních plátků a 5 okrouhlých kališních lístků, které dohromady připomínají roztomilé čepičky - právě díky nim se lichořeřišnici přezdívá kapucínka. Atraktivně působí květy i proto, že jsou obklopeny záplavou pěkně tvarovaných, svěže zelených nebo bíle žíhaných listů. Ty mají v průměru 3 - 10 cm a když zaprší, vypadají jako stovky malých, roztažených deštníčků. Lodyha je poléhavá a pokud se rostlince daří, dosahuje až 5 m. Radost vám bude dělat celé léto! A nejen svým půvabným vzhledem...
Domácí pomoc na mírné i vážnější potíže
Z listů a květů lichořeřišnice si můžete vyrobit tinkturu a užívat ji jak preventivně, tak na podporu léčby celé řady potíží. Tradičně bývá doporučována na záněty močových cest, ovšem možnosti jejího využití jsou mnohem širší. Dokáže totiž působit proti zánětům různého druhu kdekoli v organismu. Velice účinná je při nemocech z nachlazení, zánětech dýchacích cest a dokonce i při vážnějším oslabení či zánětu plic. Obsahuje látky, které pomáhají zředit a uvolnit nahromaděný hlen, čímž usnadňují vykašlávání a čistí dýchací cesty. Zároveň působí protizánětlivě a urychlují tak průběh nemoci. Lichořeřišnice významně podporuje imunitní systém a zlepšuje činnost centrální nervové soustavy. Ve stínu jiných, tradičně "jaterních", bylin (například ostropestřec, pampeliška nebo čekanka) se také často zapomíná, že v bylinné říši zaujímá významné místo v péči o játra. Obsahuje glukosinoláty se silně detoxikačními účinky a chrání tak játra před poškozením toxiny a volnými radikály. Dále je skvělým pomocníkem při zánětu vaječníků a při potížích s prostatou. Pomáhá i proti některým druhům gynekologických zánětů.
Tinktura, čaj, koupel nebo jen tak do pusy
Lichořeřišnici dnes nejčastěji užíváme ve formě tinktury. Čerstvou bylinku si ale můžete nasekat na drobno, zalít převařenou, krátce odstátou vodou a vypít jako posilující, protizánětlivý čaj. Květy a listy jsou také oblíbenou přísadou do letních zeleninových i ovocných salátů. Skvěle se hodí ke grilovanému masu a jako ozdoba do těstovin nebo do rizota. Květy mají štiplavou, mírně pikantní chuť připomínající ředkvičky. Můžete si je i nasypat na chleba s máslem nebo tvarohem. (Více o lichořeřišnicových a dalších jedlých květech najdete zde.) Výluh z květů a listů si klidně přidejte i do koupele - ulevuje při bolestech hlavy, uvolňuje ztuhlé svaly, působí proti zánětlivým projevům kůže, proti akné, lišeji, ekzémům a oparům. Zároveň podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání, vyživuje a čistí pokožku hlavy a pomáhá proti lupům. Pro přípravu koupele nasekejte bylinu na drobno, zalijte převařenou, krátce odstátou vodou, nechte vyluhovat a nalijte do napuštěné vany.
A jaké látky vlastně ukrývá?
Především již zmíněné glukosinoláty, díky nimž má úžasnou schopnost detoxikace. Dále je bohatá na flavonoidy, antioxidanty, které pomáhají ochraňovat buňky před oxidativním stresem a redukovat zánětlivé procesy v těle. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, zejména vitamín C, vitamíny skupiny B, hořčík, draslík a železo. Ty zajišťují správnou funkci naší přirozené obranyschopnosti a nervového systému, zlepšují celkovou odolnost, podporují zdravý metabolismus a správnou funkci buněk. Lichořeřišnice významně posiluje i střevní mikrofloru a prospívá zdraví střevního mikrobiomu. Je totiž bohatá na vlákninu, čímž zlepšuje celkovou funkci zažívacího systému.
Vzhledem k univerzálnímu využití této po staletí užívané byliny se není čemu divit, že se i v moderní době těší čím dál tím větší popularitě. V Salveo na ni nedáme dopustit - letní truhlíky si bez ní už ani nedovedeme představit. A co Vy? Máte doma lichořeřišnici?
Komentáře
Diskuze je prázdná.