14. 06. 2023, 13:12
Čas dovolených přináší nejen letní radovánky, ale i zdravotní potíže. Horké počasí nahrává úpalům, úžehům, dehydrataci, kousancům a štípancům, spáleninám od sluníčka, a také střevním chřipkám a průjmům. Zažívací potíže jsou jedním z nejčastějších problémů, které k nám do Salvea chodíte během letních měsíců řešit. Známe to všichni - i takový "obyčejný" průjem dokáže zkazit dovolenou celé rodině.
Někdo má střevní potíže z horka, jinému se zažívání rozhodí změnou prostředí
Na vině bývají často infekce - v létě si je snadno přineseme domů z přeplněných koupališť, bazénů a veřejných toalet. Riziková je i konzumace pokrmů, které se v horkých dnech snadno kazí a musí být dobře chlazeny a uchovávány, jinak dochází k jejich kontaminaci. Ne vždy se těmto nástrahám dá vyhnout. Myslete proto na své zdraví s předstihem a posilněte střeva proti potenciálním nezvaným hostům. S podporou gastrointestinálního systému začněte co nejdříve, nejlépe ještě předtím, než vycestujete, nebo než se teplota ve stínu vyšplhá přes 30°C.
Zdravá střeva, zdravý člověk
Při péči o zdraví střev mějte na paměti, že nepodporujete jen správné trávení a pravidelné vyprazdňování (které jsou samy o sobě důležitou podmínkou pevného zdraví a dobré nálady), ale i vyrovnanou psychiku a celkovou odolnost. Odhaduje se, že zhruba 70% imunitních buněk sídlí právě ve střevech. Střevní mikroflora, tj. střevní mikrobiom, je totiž jakýmsi druhým mozkem těla. Jedná se o široké spektrum "hodných", užitečných bakterií, které mají na starost přijímání živin, jejich vstřebávání a rozvádění dále do buněk. Brání také ukládání toxinů a starají se o to, aby nedošlo k přemnožení patogenních bakterií. Když je střevní mikrobiom oslaben, škodliviny se přemnoží a "zlé" bakterie převáží. V tu chvíli se zvyšuje propustnost střev a do krevního řečiště začíná kromě živin, vitamínů a minerálů prosakovat i vše ostatní (například umělé látky a další škodliviny). Střevní stěna má být pevnou bariérou, přes kterou se do těla nedostane nic, co tam nepatří. Oslabený střevní mikrobiom je navíc živnou půdou pro střevní virózy, rotaviry a podobné patálie. Jak jej tedy udržovat v rovnováze?
Probiotika jsou základ
Tyto "hodné" bakterie lze do těla účinně doplňovat formou probiotik. V cestovní lékárničce by rozhodně neměly chybět! Změna prostředí a odlišné pokrmy spolu s delším pobytem na slunci rozhodí vaše trávení raz dva. Střevním potížím se vyhnete pomocí přípravků s obsahem probiotik, které pomohou udržet vaši střevní mikrofloru v rovnováze. Mezi probiotika jsou v současné době řazeny zejména laktobacily, bifidobakterie, streptokoky a enterobakterie. Kvalitní probiotika nejen, že zlepšují celkovou funkci a odolnost střev, ale podporují i léčbu akutních virových a bakteriálních infekcí. Průjmy pak netrvají tak dlouho a vaše trávení se po odeznění nemoci rychleji vyladí. Určitě je proto mějte po ruce! Kdo by chtěl v jednom kuse přemýšlet nad tím, co už si může dovolit sníst a co ještě ne?
Bez prebiotik se neobejdeme, synbiotika obsahují oboje
Jak fungují prebiotika a jak se liší od probiotik? Uvnitř střev potřebují probiotika k životu vlákninu, která je jejich potravou. Proto bychom měli vždy jíst dostatek ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. Dobrým zdrojem vlákniny jsou také ořechy a semínka. Větší množství vlákniny vám pak zajistí právě tzv. prebiotika. Jedná se vlastně o kvalitní přírodní vlákninu ve formě potravinových doplňků. Vhodné jsou i přípravky, které obsahují jak probiotika, tak prebiotika - těmto doplňkům stravy říkáme synbiotika.
Volte vždy přípravek s čistě přírodním složením
Na našem e-shopu můžete vybírat z široké nabídky kvalitních probiotik, prebiotik a synbiotik od osvědčených výrobců. Jsou vhodné k dlouhodobému užívání i k nasazení v průběhu střevních potíží či po odeznění infekce. Jak jsme již uvedli, při dlouhodobém užívání posílíte střevní mikrobiom a spolu s ním i celkový stav organismu a jeho přirozené obranyschopnosti. Při akutním průjmu podpoříte zotavení střevní mikroflory a urychlíte vymizení potíží.
Jak v létě jíst a pít, aby střeva netrpěla?
Dovolenou a teplé letní večery si v první řadě chceme hezky užít! Občasnou sklenku vína nebo chlazeného piva nám střeva určitě odpustí. Z dobré zmrzliny se konec konců také nestřílí! Důležité je ovšem odlehčit každodenní jídelníček. Nejen v létě, ale po celý rok bychom se měli snažit jíst co nejméně bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, barviv a dalších aditiv. V horkých dnech je vhodné omezit příjem kofeinu a ostře kořeněných jídel. Dbejte na správný pitný režim a obohaťte jej o bylinné čaje. Nemusíte je pít horké, spíše teplé nebo vlažné a pěkně po douškách. Vhodné jsou byliny na podporu trávení. Máta vás krásně osvěží a ochladí, levandule, meduňka, mateřídouška, fenykl nebo heřmánek vás zklidní a příjemně naladí, koriandr pomůže se správnou termoregulací a nadměrným pocením, řepík podpoří zdraví celého gastrointestinálního systému. Vyloženě chladné povahy jsou pak kvalitní a silné zelené čaje, které si můžete dopřát místo kávy, když potřebujete zahnat únavu či ospalost. Klasikou na podporu přehřátého organismu a rozhozeného trávení je i citronová šťáva - obyčejná voda s citronem je osvěžující, očistná a vylaďuje zažívání. Zdravým střevům svědčí kvašené potraviny, které pravidelně zařazujte do jídelníčku: například kysané zelí, kvašené zelí kimči, kefír, acidofilní mléko nebo kombuchu.
Co ješte můžete pro svá střeva udělat?
Myslete na pravidelný pohyb a užívejte si ho. Relax formou sportu, procházky a výletu do přírody potěší vás i váš střevní mikrobiom. V létě vám udělá dobře pobyt na sluníčku - samozřejmě v rozumné míře, s dostatkem tekutin, s vhodnými opalovacími prostředky a s pokrývkou hlavy. Takto ochránění do sebe můžete načerpat sluneční energii a dostatek vitamínu D. Sluníčko také prosvítí černé myšlenky a odlehčí vaší mysli. Střevům (stejně jako všem ostatním orgánům) totiž velmi škodí stres. Negativní vliv stresujících událostí nebo životních situací stojí za vznikem velkého množství zdravotních problémů. Průjmy (i další zažívací potíže) se přitom často dostavují mezi prvními. Základem je proto dostatek odpočinku, fyzického i psychického. Zcela nevhodné je pak příliš časté užívání klasických syntetických léčiv, zejména antibiotik, analgetik, antipyretik či antidepresiv. Vždy se snažte omezit jejich příjem na minimum. Tam, kde to jde, vsaďte na bylinné nebo jiné přírodní přípravky.
Komentáře5