07. 11. 2023, 11:16
Už jste o něm slyšeli? Jmenuje se amalaki a roste na stromě jménem embilika lékařská. Pochází ze sluncem zalitých oblastí Indie a svým vzhledem připomíná angrešt. Jedná se o menší, světle zelené, šťavnaté plody plné antioxidantů, vitamínů, minerálů, aminokyselin a bioflavonoidů. Díky svému obsahu mají celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Už několik tisíc let jsou proto jednou z nejznámějších přísad ajurvédské medicíny. Sušené i čerstvé si je také nosí horolezci na proslulé himalájské treky - jsou totiž rychlým zdrojem energie a živin. Zároveň harmonizují trávení, a to i při nevolnosti nebo "žaludku na vodě", které vznikly z přetížení, vyčerpaní nebo z momentální slabosti.
Svěží energie a vitamíny pro silnou imunitu
Amalaki v první řadě obsahuje vysoké množství vitamínu C a současně prospívá činnosti střevního traktu - významně proto posiluje imunitní systém. Podporuje také žaludek a celkově napomáhá správnému trávení. Kromě toho prospívá zdraví dýchacích cest a snižuje míru únavy a vyčerpání, čímž zvyšuje naši celkovou odolnost proti všudypřítomným podzimním bacilům. Skvěle se hodí do náročných listopadových dní, které brzy vystřídá čas adventu a předvánočního shonu, kdy ze sebe budeme muset vykřesat všechnu sílu, co máme.
Slupněte pár kousků denně
Amalaki, tedy indický angrešt, si můžete dopřát hned v několika formách. Nejoblíbenější bývají sušené plody nakrájené na malé kousky - pytlík si noste s sebou a když se začnete cítit unaveně nebo chřipkově, slupněte alespoň dva nebo tři kousky. Jsou obalené v třtinovém cukru a mají zajímavou (lehce karamelovou) chuť. Napomáhají také prevenci respiračních onemocnění. Na to je potřeba myslet zvlášť v době, kdy obíháme obchody nebo cestujeme v přeplněných dopravních prostředcích.
Kromě sušeného amalaki je výborná i čerstvá šťáva
Ta kromě celkového posílení a doplnění vitamínů také čistí a regeneruje střeva. Najdete ji i pod názvem amla juice a její hlavní výhodou je, že není slazená. Chcete-li se tedy vyhnout cukru, sáhněte po šťávě z amalaki. Počítejte s osvěžující, ale velice výraznou chutí. Amalaki vás sice povzbudí, ba přímo aktivizuje, ale jeho chuť vás může i překvapit. Čerstvé plody dokáže sníst málokdo. Dáváme proto přednost šťávě, kterou si v případě potřeby můžeme naředit vodou.
Z pohledu ajurvédské medicíny
Ayurvéda rozlišuje 6 základních chutí: sladkou, kyselou, slanou, hořkou, trpkou a ostrou (pálivou). Obecně se dá říci, že každý skutečně zdravý pokrm musí obsahovat všech 6 chutí. Potraviny, které jich obsahují větší množství, proto patří k těm nejzdravějším, alespoň tedy z hlediska ayurvédského léčení. Zálěží přitom i na několika dalších faktorech: jaký jsme typ (váta, pitta nebo kapha), jaká je denní doba, roční období či aktuální počasí a dokonce i jaký druh nerovnováhy zrovna prožíváme. V každém případě však platí jedno zlaté pravidlo: čím více chutí jídlo obsahuje, tím lépe.
Pět ze šesti známých chutí
Amalaki je zároveň kyselé, sladké, trpké, hořké a ostré - obsahuje tedy 5 ze 6 známých chutí. Tradiční indická medicína tím vysvětluje jeho skvělý vliv na náš celkový zdravotní stav. Právě kombinace těchto 5 chutí totiž umožňuje ovoci vyrovnávat 3 energetické principy (váta, pitta, kapha) v každém z nás a uvádět tak tělo do rovnováhy. Celosvětově dnes patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji užívané ajurvédské léčivky. Zajímá vás, jak chutná? Směle do toho! Doporučujeme začít touto šťávou.
Zdravá střeva a správná hladina cukru a cholesterolu v krvi
Amalaki je také důležitou součástí jedné starodávné receptury. Dnes ji známe jako všestranný přípravek jménem Triphala, který se zaměřuje na detoxikaci střev, posílení imunity a harmonizaci hladiny krevního cukru a cholesterolu. Tri znamená v sanskrtu tři a phala překládáme jako plod. Jak název napovídá, jedná se o kombinaci tří sušených plodů, a sice amalaki, haritaki a bibhitaki. Amalaki už známe. Haritaki v překladu znamená "odplavuji, odnáším". Plody tohoto stromu, pěstovaného dnes od Indie po Vietnam, čistí střeva, zlepšují jejich peristaltiku a podporují vstřebávání živin. Zároveň však obsahují látky, které prospívají oběhovému systému. Český název haritaki je poněkud krkolomný, ale čím dál tím známější: vrcholák tříslovinný. Třetí z plodů ve směsi, bibhitaki, je jeho příbuzným a do češtiny jej překládáme jako vrcholák myrobalánový. Všechny druhy i poddruhy vrcholáku mají v tradiční indické medicíně své místo. Bibhitaki je, podobně jako haritaki, proslulý svými pozitivními účinky na střevní pohyb, metabolismus glukózy a obecně na zdraví kardiovaskulárního systému. Mluví se o něm také v souvislosti s podporou nervového systému a bystré mysli.
3 druhy ovoce v 1 přípravku
Dohromady je Triphala osvědčeným receptem, kterým podpoříte zdravá střeva, správné zažívání a vstřebávání živin, silnou imunitu, správně fungující metabolismus glukózy a cholesterol v normě. U nás tuto trojkombinaci sušených indických plodů najdete v přípravcích Triphala Organic India, Thriphala Swastha a Himalaya Herbals Triphala.
Zdravá svačinka z indické přírody
"Nebeské ovoce" amalaki doporučujeme přibalit na podzimní a zimní výlety. Když na vás přijde únava, podpoří vás stejně jako horolezce ve vysokých nadmořských výškách. Hodí se i do náročných dní plných předvánočního shonu a nabitého programu. Vysoký obsah všech výše uvedených látek pozitivně ovlivňuje energetický metabolismus (tj. látkovou výměnu v organismu) a je proto rychlým zdrojem energie, který na sobě opravdu pocítíte. Dáváte-li přednost bylinným kapkám, vyzkoušejte tento komplexní bylinný extrakt z plodu amalaki.
Komentáře
Diskuze je prázdná.