Období: 15. 2. – 14. 5.
Pohled tradiční čínské medicíny na člověka vychází ze systému pěti prvků a z učení o jin-jangu.
Systém pěti prvků
V cyklu života existuje pět živlů: Oheň, Země, Voda, Dřevo a Kov. Tyto živly představují hmotu, jejímž prostřednictvím se pra-síly (pra-prvky) jin a jang projevují v materiálním světě.
Člověk, jako jeden z mnoha článků v řetězci utvořeném z pěti prvků, podléhá jak vnějším, tak vnitřním podnětům (pocházejím taktéž z těchto prvků). Orgány související s konkrétním prvkem pak reagují na podněty od příslušného prvku. Náš vnitřní svět je tedy propojen se světem vnějším, neboli vše je jedno. S prvkem Země je spjata slezina, která proto citlivě reaguje na další manifestace stejného prvku, jako je například pozdní léto, vlhkost, žlutá barva a sladká chuť.
Pět prvků se navzájem rodí, ovládá a podmaňuje. Podobné je to i s našimi vnitřními orgány - ty se také navzájem doplňují, podporují, kontrolují a ovládají. Nejsou od sebe izolovány a už vůbec nepracují odděleně. Abychom se každý den mohli cítit dobře, pracují v dokonalé souhře. Jsou spolu ve stejně těsném a prolínajícím se vztahu jako pět prvků. Jeden příklad z učení čínské medicíny: Země rodí Kov (v přírodě si představme kov nalezený v horninách, zrozený z hor). V lidském těle je Země zastoupena slezinou a Kov plícemi. Uvnitř těla tedy platí, že Země sleziny podporuje Kov plic. Jednou z funkcí sleziny je rozvádět a tvořit životní energii čchi, kterou dopravuje vždy nejprve do plic. Voda, která se dostane do těla zažíváním ze žaludku, se vstřebává ve slezině. Funguje-li slezina tak, jak má, posílá energii do plic, kde se částečně vylučuje dechem, částečně klesá dolů a sestupuje meridiánem tří zářičů do ledvin, kde koloběh vzájemné spolupráce pokračuje dále. V těle i v přírodě vše souvisí se vším: dřevo by bez země nemohlo vyrůst, kov by bez země nemohl vzniknout, voda by se bez země nemohla shromažďovat.
Co si představit pod prvkem Dřevo? A na co si dát pozor, když Dřevo vládne?

Dřevu náleží východní světová strana, jeho projevem je vítr a ročním obdobím jaro. Právě nesnášenlivost větru nebo propuknutí jarní únavy jsou proto častou známkou oslabení prvku Dřeva v těle. Když je Dřevo v rovnováze, jsme plní energie a schopní pružně reagovat na jakoukoli výzvu. Vlastností Dřeva je, že se může ohýbat a napřimovat. Jeho funkcí je rozšiřovat se a pronikat do svého okolí. V našem těle se vždy pojí se zdravím jater, které jsou spjaté s kreativitou a schopností osobního růstu. Člověk se zdravými játry a vyladěným prvkem Dřeva je schopen přijít s něčím novým - má své vlastní nápady, je inovativní a má dostatek energie i elánu realizovat své sny. Pokud se Dřevo oslabí, začne se dostavovat únava. Jsme rozhození, nemáme se v sobě o co opřít - jsme zfrustrovaní, podráždění, často pociťujeme hněv. Jsme bez chuti cokoli podniknout a rozhodně se necítíme na to něco "rozjet". Máme také vysušenou pokožku, lámají se nám vlasy a nehty. Dřevo má obecně tendenci podléhat vysychání.
Přirozenost Dřeva je teplá - zkraje jara dejte pozor na prochladnutí
Dřevo souvisí s tím, co je křehké, slabé a právě se rodicí. Ve fázi cyklu proměn znamená početí, zrození. Když Dřevo teprve přebírá vládu, buďte obezřetní a neodkládejte ještě teplé zimní bundy, kabáty a šály. Jaro začíná a pod vládou Dřeva se vše brzy zazelená. Nezapomínejte ale na krásnou českou pranostiku: březen, za kamna vlezen, duben, ještě tam budem! V čase Dřeva energie stoupá a vše se chystá k růstu. Dřevo představuje vše, co je rostlinného charakteru. Pojí se s jasně zelenou barvou, která vám teď udělá dobře na těle i na duši. Zelená odkyseluje - s postupem jara a zvyšující se venkovní teplotou se proto nebojte zapojit do jídelníčku čerstvé zeleninové šťávy, klíčky a mladé výhonky. Potěší vás první kopřivy, petrklíče a další první jarní byliny nabité léčivými látkami. Pijte bylinné čaje z čerstvě nasbíraných výhonků a přirozeně tak detoxikujte své tělo, jehož energie stoupá a otevírá se světu spolu s probouzející se přírodou a přibývajícím teplem a světlem. Obecně platí: v čase Dřeva potřebujeme hlavně volně proudit a dopřát si prostor pro růst. Platí to na rovině fyzické i psychické.
Orgány, které souvisejí s prvkem Dřeva:
- Žlučník (jang): 23. – 1. hod., březen
- Játra (jin): 1. – 3. hod., duben
Barva: zelená, tyrkysová
Živel: vítr
Soustava: imunitní
Tělo: játra, oči, žlučník, tkáně, nehty
Emoce: hněv, ale i trpělivost
Smysl: zrak
Chuť: kyselá
Dřevem začíná celý koloběh. Je plné síly a svěží energie podporující růst. Souvisí s větrem, který provane celé naše tělo a pofouká nám naše bolístky. Vůdčím orgánem jsou játra, která zodpovídají za očistu celého organismu, ale také ovládají naše emoce a schopnost zvládat stres. Proto je důležité v tomto období věnovat pozornost jejich detoxikaci a regeneraci. Vhodná jsou tělesná a dechová cvičení, lehká strava, částečné půsty.
Disharmonie v elementu Dřeva se projeví:
- špatný zrak – poruchy vidění, rozšířené žilky
- trávicí problémy – nafouklé břicho, kyselost a hořkost v ústech, pálení žáhy
- slabá játra – přebytek jangové energie - výbuchy zlosti a agresivity, netrpělivost
- zhoršení stavu pokožky
- zimomřivost
Zatíženým orgánem jsou v tomto období oči. Chraňte je před sluncem brýlemi.
Harmonie v elementu Dřeva:
- Člověk je vnímavý, soucitný, trpělivý, optimistický. Je vyrovnaný a dokáže dobře zvládat životní situace a rozhodovat se. Je dobře upevněný a vyrovnaný.
Dřevo nám dává:
- Velkou lidskost, dětskou důvěřivost, otevřenost, široký okruh zájmů, naivitu, marnotratnost, pohodlnost, neschopnost dotáhnout věci k rozhodujícímu obratu.
Potrava:
V tomto obobí probíhá největší očista organismu. Lehce stravitelné potraviny, které nabízí jarní příroda:
- zelená zelenina, pórek, pažitka, cibulka, kopřivy, pampelišky a další bylinky
- šťáva z čerstvých kopřiv
- obilné klíčky
- kvašená zelenina
- doplňovat zinek, vitamín A, hořčík
Škodí:
- Tepelně upravované pokrmy s vysokým obsahem tuků, solí a masa. Tyto jsou vhodné v zimě, kdy dodávají tělu teplo.