Pohled tradiční čínské medicíny na lidské tělo vychází z pozorování přírody, včetně vnímání energií, které skrze ní proudí. Její tisíce let staré poznatky nejlépe shrnuje systém pěti prvků a učení o jin-jangu. (Tomu se věnujeme na blogu v článku Jing-jang a tajemství tradiční čínské medicíny.)
Systém pěti prvků
V cyklu života existuje pět živlů: Oheň, Země, Voda, Dřevo a Kov. Tyto živly představují hmotu, jejímž prostřednictvím se pra-síly (pra-prvky) jin a jang projevují v materiálním světě.
"Mezi nebesy a zemí i uvnitř šestero stran (nahoře, dole, vlevo, vpravo, vpředu, vzdadu) není ničeho, co by se vymykalo z pěti prvků. Stejně to platí o pro člověka." píše se v jednom ze starých textů čínských učenců. Vysvětlit se to dá i takto: pět prvků je hmotou jin-jangu a jin-jang je zase energií (čchi) pěti prvků. Jedno bez druhého by vlastně nebylo - energie bez hmoty by se neustálila, hmota bez energie by se nemohla pohybovat. Prvky jsou tedy zhmotnělou podobou prvopočáteční životní síly čchi i jin-jangu. Rozhodně je ale nemůžeme chápat jen jako konkrétní pozemské druhy hmoty, např. oheň, dřevo a tak dále. Ty jsou již zhmotnělým, typickým projevem svých pěti kosmických původců, pěti hybných sil a pěti zdrojů životní síly čchi.
Těchto pět živlů (každý svým specifickým způsobem) tvoří, předurčuje a ovlivňuje povahu všech věcí a jevů. To znamená, že k pochopení různých procesů v lidském těle nám může pomoci znalost prvku, který vládne zúčastněným orgánům a který se do nich promítá.
Zároveň platí, že vše je jedno - jednotlivé prvky se tedy vždy prolínají. Nic z toho, co vzniklo z životní síly čchi, se neobejde bez každého ze základních pěti prvků. Navzájem se rodí, ovládají a podmaňují. Například takový Oheň je obsažen i v ostatních prvcích: při úderu na kov se objeví jiskřičky, při hustém dešti se zablýskne, olej nebo líh zrodí oheň, v lidském těle z vlhkosti vznikne horkost a podobně.
Je jasné, že se pohybujeme v oblasti abstraktního myšlení, které není snadné uchopit. Faktem také je, že starodávné texty tradiční čínské medicíny jsou dnešnímu způsobu analytického myšlení zatím přístupné jen zčásti. Ve své úplnosti je možná pochopíme až časem. Zatím se ale můžeme spokojit s tím, že pokud se jejich učení podaří uvést do praxe, dochází v konkrétních případech skutečně k předpokládaným výsledkům a k výrazným zlepšením. Chápání každého z pěti prvků má sice mnoho vrstev a úrovní, ale i kdybychom nahlédli jen do 1 ze 100, vždy to pro nás bude přínosem!
Co si představit pod prvkem Oheň? A na co si dát pozor, když Oheň vládne?
Základní vlastností Ohně je, že je horký a šlehá vzhůru. K Ohni patří srdce, jehož úlohou je zateplování vnitřku těla. Oheň se rodí ze Dřeva, které se pojí s játry. Slovy čínských léčitelů můžeme říci, že dřevo jater posiluje oheň srdce. Slovy západní medicíny říkáme, že jednou z funkcí jater je uchovávat krev a regulovat její množství. Svou úlohu řídícího orgánu celého krevního oběhu tedy může srdce plnit jen tehdy, když správně fungují i játra. V období zvýšeného nároku na srdce (květen, červen, červenec, srpen) je proto potřeba myslet i na zdraví jater, případně je posilovat v jejich "hlavním" čase - tj. v jarních měsících, které vyzývají k jejich detoxikaci a posílení. Až potom horké letní dny otestují sílu vašeho srdce a krevního oběhu, podrží je zdravá a čistá játra. Oheň zároveň rodí Zem, prvek spjatý se slezinou. Správná srdeční činnost zajišťuje správné prokrvení sleziny, která tak může dobře plnit svou funkci. Podpoříte-li v létě zdraví svého srdce (respektive jej nebudete zatěžovat více, než je nutné), pomůžete tím i své slezině, jejíž zdraví a sílu otestuje měsíc září.
V cyklu ničení pak Oheň hasí Voda - v horkých dnech bychom proto měli zvýšit příjem čisté vody. Také skladba našeho jídelníčku by měla obsahovat vyšší množství vody a vyvažovat tak horko a sucho. Ideální jsou například salátové okurky nebo vodní melouny. Obecně je vhodné jídelníček odlehčit a jíst více zeleninových salátů, listové zeleniny a čerstvého sezónního ovoce. Z potravinových doplňků doporučujeme především hořčík, jehož příjem do těla můžete navýšit i pitím kvalitních minerálních vod. (Více o přírodních zdrojích hořčíku a dalších minerálů se dozvíte v e-booku Minerály.)
Kromě srdce (spolu s osrdečníkem a celým oběhovým systémem) je v létě dobré věnovat zvýšenou pozornost tenkému střevu, které je jeho párovým orgánem. Srdce doplňuje do tenkého střeva jang. Při nedostatečné srdeční funkci začíná jang převažovat a narůstající Oheň v podobě horkosti se pak dostává i do tenkého střeva. Prvním fyzickým projevem horkosti ve střevech mohou být afty nebo náhlá rozbušení srdce. Pokud je u sebe zpozorujete v horkých letních dnech, zpozorněte a zamyslete se nad tím, jak ulevit srdci a tenkému střevu. Oslabená je v létě i naše termoregulace, zastoupená na úrovni orgánů tzv. trojím ohřívačem.
Období:
15. 5. – 14. 7.
Párové orgány:
Barva: červená, oranžová
Živel: teplo a žár
Soustava: endokrynní, nervová
Tělo: srdce, jazyk, tenké střevo, nervová soustava, tvář, krevní cévy, krev
Emoce: radost, smích
Smysl: řeč, hmat
Chuť: hořká
Disharmonie v elementu Ohně, symptomy:
- odchylky od správného krevního tlaku
- silné pocení
- návaly horka
- studené ruce a nohy
- hořkost v ústech
- onemocnění cév
- bledý obličej nebo naopak červené tváře
- špička jazyka je nafialovělá – hrozící infarkt, hořkost v ústech
- vyčerpanost, únava, problémy s usínáním, neklid
Harmonie v elementu Ohně:
- psychická vyrovnanost, dostatek energie a vitality, člověk má srdce “na dlani”, je vnitřně vyrovnaný, schopný prožívat krásné vztahy
Oheň nám dává:
- nadšení, vřelost, rozhodnost, statečnost, výrazné vůdčí kvality, přirozenou autoritu, aktivitu až agresivitu, touhu po dobrodružství a změně, překotnost, panovačnost, samolibost, úzkostlivost a ulpívání
Vhodná strava:
- zeleninové saláty
- listová zelenina
- kukuřice a pokrmy z ní
- doplňovat hořčík - obilné klíčky, sója, melasa, kakao
- ovoce – výrazně vyšší množství, strouhaná jablka
- pramenitá voda
Škodí:
- vysoký příjem masa, tuků a soli - omezit na minimum