11. – 13. hodina
V tuto dobu doporučujeme vyhnout se zátěži na srdce (např. vlivem stresu, fyzického přetížení, velkého množství nezdravého jídla, alkoholu nebo kávy). Vzhledem k tomu, že nastává mírný duševní i fyzický útlum, je čas okolo poledne vhodný na krátký odpočinek, tzv. "polední klid". Zvýšená opatrnost je nutná u činností vyžadujících pozornost (např. řízení auta). Máte-li možnost na chvilku si odpočinout, určitě tak učiňte - vyšetřete v rychlém tempu dne alespoň 5-10 minut, zastavte se a několikrát se zhluboka nadechněte. Vaše srdce vám bude vděčné za každou chvíli klidu a vědomé pohody.
Tento náš neunavný životodárce udělá průměrně 100 000 úderů za den! Pumpuje bez ustání - 24 hodin denně pro nás zajišťuje průtok krve oběhovým systémem. Právě díky srdci má každá buňka v těle neustálý přísun čerstvého kyslíku a živin. Odpadní látky a kysličník uhličitý jsou naopak odkysličenou krví z buněk odváděny. Za klidových podmínek přečerpá srdce v průměru 5 litrů krve za minutu. Dokáže však zavnímat aktuální potřeby organismu a velmi rychle se jim přizpůsobit. Zareaguje například na stres nebo zvýšenou fyzickou aktivitu, změní svůj rytmus a během několika vteřin až trojnásobně navýší objem krve, kterou přepumpuje.
Srdce je chráněno hrudním košem a leží pod pátým až sedmým hrudním obratlem. Fyziologicky se skládá z levé a pravé komory a síně, horní a dolní duté žíly a oblouku aorty. Je zásadní jak pro kvalitu a cirkulaci krve, tak pro celkový stav oběhového systému, tj. všech cév, tepen, žil a vlásečnic. Proudění krve zabezpečuje pravidelným pulzováním.
Jak asi tušíte, tradiční čínská medicína nepřisuzuje srdci "jen" funkce fyziologické, ale i duševní:
"Existuje srdce z krve a masa - tvar má jako nerozvinutý květ lotosu a nachází se pod plícemi a nad játry. Existuje dále srdce duchovní - tzv. šen (duch člověka), který je transformací čchi (životní síly) a krve, a je základem života."
Zjednodušeně řečeno: v srdci sídlí duch člověka, kterého se přímo dotýká vše, co v emoční rovině prožíváme. V západním světě proto říkáme, že nás z něčeho "bolí u srdce", že nám "srdce krvácí" nebo máme "srdce v kalhotách". Jindy nám naopak "srdce zaplesá", "spadne nám kámen ze srdce", uděláme něco s "radostí v srdci" nebo "se srdcem na dlani". Nevyrovnaný duševní život, emoční výkyvy a náročné citové situace každopádně nejvíce postihují právě tento orgán. (Západní medicína dobře ví, že infarkt myokardu způsobuje nejen zátěž fyzická, ale i psychická.) A protože emočně vypjatým momentům se člověk jen tak nevyhne, je potřeba dobře o své srdce pečovat. Čím lépe se o něj budeme starat, tím více nás podrží v čase nouze. Jinak řečeno: čím zdravější a silnější srdce, tím odolnější člověk.
Co srdci prospívá? Především otevřenost. Srdce je zvídavé, toužící po inspiraci, má zájem o učení, o nové prožitky a rozšiřování obzorů. Srdce chce zkrátka žít. Svědčí mu láska k sobě i ostatním. Zamilovaní lidé mají otevřená srdce, proudí a prospívají. Problémy se srdcem často vznikají, když lidé nenaslouchají svým potřebám nebo potřebám svých bližních. Srdce unavuje strach ze života, uzavřenost, osamocenost, nesplněné sny a pocit, že "jsme k ničemu" nebo že "to nemůžeme zvládnout". Svému srdci ulehčíme, když přijmeme běh života, přestaneme se bát budoucnosti a začneme žít s chutí, tady a teď. Infarkt myokardu je často označován za civilizační nemoc - jednak proto, že zdravý životní styl a přirozený způsob života ustoupil vysokým nárokům na výkon a celkově modernímu pojetí společnosti (se vším dobrým i špatným, co přináší), ale také proto, že jsme se odcizili jeden druhému, přírodě i sami sobě. Srdce nedokáže být uzavřené, potřebuje propojenost - tedy vztahy a soustavnou péči o ně.
Samozřejmostí je pak vyvážený jídelníček, správný pitný režim, dostatek pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu, odpočinku a vydatného spánku. Základem je hlídat si správnou hladinu cholesterolu a krevního tlaku. V péči o srdce jsou velkým pomocníkem bylinky, například hloh obecný či velkoplodý, jinan dvoulaločný, jmelí bílé, kaštan koňský, zázvor lékařský, srdečník obecný, česnek medvědí i setý, rozmarýn lékařský a mnoho dalších.
Element: Oheň
Měsíc: Květen
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: disharmonie způsobuje chorobné stavy spojené s činností srdce a s orgány či místy, kudy dráha prochází, bušení srdce, časté zčervenání, noční pocení a pocení již při slabé námaze, bledost tváří, dlaní a chodidel, citlivost na teplo a chlad, pocity sucha v hrdle, žízeň, bolesti srdce, bolesti pod žebry a na vnitřní straně rukou, stoupání chladu do rukou, pocit horkosti v dlaních, žloutnutí očního bělma
Psychické projevy energetické nerovnováhy: neschopnost empatie, uzavřenost, odpojenost, duševní neklid, citová labilita, nadměrné citové reakce, hysterie, poruchy řeči a neschopnost komunikace, poruchy paměti, zapomnětlivost, roztržitost, poruchy spánku, děsivé sny, poruchy chování, upovídanost